Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii – źródła energii, których używanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem – ich zasób odnawia się w krótkim czasie.

Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których wykorzystanie postępuje znacznie szybciej niż naturalne odtwarzanie.

Energii odnawialnej nie należy mylić z energią przyjazną dla środowiska naturalnego, gdyż instalacje do jej produkcji mogą (choć nie muszą) powodować szkody ekologiczne.

Najintensywniej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii jest energia spadku wody.

Pozostałe źródła odnawialne – energia słoneczna, energia wiatru, biomasy, biogazu, fal, pływów morskich, energia geotermalna i inne

(energia cieplna oceanu, biomasa – m.in. drewno /w tym pelety, zrębki, wióry itp./, słoma, biogaz, biopaliwa), używane na mniejszą skalę.

Aktualnie odnawialne źródła zaspokajają około 8% światowego zużycia energii, z czego energia wodna odpowiada za około 6,5%, a pozostałe źródła odnawialne za 1,5%. Tabela  z prawej strony przedstawia światowe zużycie energii z różnych źródeł w TWh.

Odnawialne źródła energii w Polsce

W Ustawie Prawo energetyczne odnawialne źródła energii zdefiniowano jako „źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych”.

W Polsce nałożono obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł energii o czym mówi rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 19 grudnia 2005 r. W rozporządzeniu podane zostały wielkości wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w zakresie od 2,65% w 2003 r. do 9% w 2010 roku. W 2006 r. przyjęto nowelizację ustawy, ustalając nowy poziom 10,4% w 2010 r.

źródło: wikipedia.pl

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Odnawialne źródła energii

  1. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na profity jakie niesie za sobą instalacja paneli słonecznych

    Pozdrawiam
    Norbert – SunAge

  2. Interesuje mnie co się obecnie uważa na temat tak zwanych momentów peak Oil? Czy wiesz kiedy nastąpią owe momenty, nie mówię tu tylko o Oil.
    Dziś stojąc na przystanku zastanawiałem się o ograniczoności naturalnych surowców na naszej Ziemi. Nawet gdy wykorzystujemy je ponownie, to i tak wybieramy z Ziemi masę surowców, i przy zwiększającej się ilości mieszkańców, Ziemia staje się coraz bardziej jałowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s