Konferencja o odnawialnych źródłach energii


W dniach 8 i 9 stycznia br., w Zespole Pałacowym w Kurozwękach, miała miejsce konferencja poświęcona najnowszym metodom wytwarzania energii odnawialnej, głównie biogazu i energii elektrycznej.

 Swoimi doświadczeniami podzielili się specjaliści z Francji, pracownicy: Urzędu Marszałkowskiego – Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska, ,,Bioelektrowni Świętokrzyskich” MK Sp. z o.o., Świętokrzyskiego Parku OZE (w budowie) oraz członkowie Rady Głównej Polskiej Izby Biomasy, a także samorządowcy ze Starostwa Powiatowego w Staszowie oraz Urzędu Miasta i Gminy Staszów.

 Jak wynikało z dwudniowej dyskusji, możliwości produkcji energii elektrycznej, ciepła oraz gazu z surowców ekologicznych są bardzo duże, niemniej rynek ten, który jest w stadium tworzenia, i to zarówno od strony technicznej jak i prawnej, wymaga uporządkowania, wprowadzenia nowych regulacji, a przede wszystkim dobrej woli ze strony rządu i ministerstw, a z tym bywa różnie.

 Między innymi postulowano konieczność powrotu do prac nad projektem ustawy OZE (Odnawialne Źródła Energii) w wersji z października 2012 roku, tym bardziej, że przedstawiona we wrześniu 2013 roku przez resort gospodarki propozycja całkowicie nowego systemu wsparcia OZE, oddala możliwość szybkiego uzdrowienia rynku. Jednocześnie marnowany jest kapitał społeczny i potencjał biznesowy budowy ,,zielonej gospodarki”.

 Znaczną część konferencji poświęcono na zaprezentowanie sposobów i technologii produkcji energii odnawialnych. Prezentacje, zarówno polskich jak i francuskich ekspertów dotyczyły m.in. praktycznych aspektów realizacji inwestycji w OZE, dobrych praktyk w projektowaniu i budowy małych elektrowni wodnych, elektrowni wiatrowych, farm fotowoltaicznych i biogazowi, a także sposobów zwiększenia przychodów z produkcji zielonej energii.

Francuscy przedstawiciele przemysłu energii odnawialnej nie ukrywali zainteresowania inwestycjami w tej branży na terenie powiatu staszowskiego, a także województwa świętokrzyskiego, niemniej po dwudniowych rozmowach nie udało się sprecyzować konkretnych planów i propozycji.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest znaczne zagospodarowanie tego obszaru przez rodzimych przedsiębiorców, co wyraźnie wynikało z prezentacji dotyczących: ,,Kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Rzędowie, gmina Tuczępy” – inwestycja o wartości 52 mln 115 tys. zł, inwestycji realizowanych przez ,,Bioelektrownie Świętokrzyskie” czy Programu Inwestycyjno–Naukowego „STARACHOWICE”.

Całość programu produkcji „zielonej energii” w naszym województwie, opracowanego przez zespół naukowców, ekspertów i przedsiębiorców zawarty jest w dokumencie ,,Energetyczna mapa drogowa województwa świętokrzyskiego – 2050”. Program optymistycznie zakłada, że w połowie obecnego stulecia województwo świętokrzyskie uzyska samowystarczalność energetyczną w oparciu o odnawialne źródła energii.

Starosta staszowski Andrzej Kruzel i burmistrz Staszowa Romuald Garczewski, po przedstawieniu dotychczasowych efektów inwestycyjnych w obszarze energii odnawialnej na terenie ziemi staszowskiej, zaprosili uczestników konferencji do zwiedzenia: Zakładu Energetyki Cieplnej w Staszowie, Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie oraz instalacji solarów przy staszowskim szpitalu.

Francuscy eksperci z uznaniem odnosili się do zastosowanych nowoczesnych rozwiązań, m.in.: w staszowskim ZEC-u gazowego modułu kogeneracyjnego o mocy elektrycznej 1,2 MW i mocy cieplnej 1,2 MW. Duże wrażenie na zwiedzających zrobił rozmach w budowie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie, z perspektywą produkcji zarówno energii elektrycznej jak i gazu na bazie odpadów, które tam gromadzone, pochodzić będą z miejscowości powiatów: staszowskiego, buskiego, kazimierskiego, pińczowskiego i kieleckiego, tj. z obszaru o pow. 2024 km2, zamieszkałego przez 153 tys. osób.

 Źródło: staszowski.eu

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Konferencja o odnawialnych źródłach energii

  1. Cieszę się, że świadomość społeczna wobec OZE rośnie w siłę. Społeczeństwo powinno naprawdę się zastanowić nad profitami jakie dają panele słoneczne. W naszym kraju powinno organizować się warsztaty dokształcające z zakresu OZE. Konferencje są bardzo istotne to krok naprzód. Miejmy nadzieje, że w niedługim czasie będziemy mieli dużo większy wpływ na ochronę środowiska dzięki OZE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s