Gmina Busko Zdrój ogranicza niską emisje


Wpływ człowieka na środowisko naturalne i klimat zauważalny jest na każdym kroku. Niestety w większości przypadku Nasze oddziaływanie jest negatywne o czym świadczy chociażby ogromne zanieczyszczenie powietrza. Okres jesienno-zimowy niestety sprzyja wzrostowi niskiej emisji, czyli tej emitowanej przez sektor komunalno-bytowy tj: lokalne kotłownie, zakłady usługowe oraz gospodarstwa indywidualne.

Jak można zapobiegać i ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery?

Doskonałym przykładem działań na rzecz ochrony środowiska jest Program ONE czyli ograniczenia niskiej emisji, które realizowany jest w całej Polsce. Celem tego programu jest systemowe ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery, poprzez KOMPLEKSOWĄ LIKWIDACJĘ istniejących, nieefektywnych źródeł ciepłą.

Jak osiągnąć ten cel?

Podstawowym i najprostszym działaniem jest stosowanie:

  • ekologicznych i energooszczędnych urządzeń grzewczych,
  • odnawialnych źródeł energii jak biomasa, kolektory słoneczne, pompy ciepła i inne

Zaproponowane przez program ONE rozwiązania należy stosować zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i w budynkach użyteczności publicznej. Koszty ogrzewania z roku na rok wzrastają, dlatego też warto przeanalizować dostępne źródła ciepła i wybrać najlepsze rozwiązanie tak aby nie ucierpiał nasz portfel oraz środowisko.

W woj. świętokrzyskim na chwilę obecną jedynie gmina Busko-Zdrój jest w fazie opracowywania „Programu ograniczenia niskiej emisji na lata 2014-2017 z perspektywą do roku 2022” (PONE), który to dokument pozwoli na pozyskanie środków i realizację działań z zakresu ochrony powietrza w gminie. Środki na sfinansowanie prac pochodzić będą częściowo z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, które wdrażają od tego roku „Program KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”.

Ograniczenie niskiej emisji- powiat buski

Jak w praktyce będzie się dożyć do ograniczenia niskiej emisji na terenie gminy Busko-Zdrój?

Program KAWKA przewiduje dofinansowanie m.in. następujących zadań: Przedsięwzięcia mające na celu ograniczanie niskiej emisji związane z podnoszeniem efektywności energetycznej oraz wykorzystaniem układów wysokosprawnej kogeneracjiodnawialnych źródeł energii, w szczególności:

  • likwidacja lokalnych źródeł ciepła tj.: indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych, kotłowni zasilających kilka budynków oraz kotłowni osiedlowych i podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej lub ich zastąpienie przez źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła spełniające wymagania emisyjne określone przez właściwy organ. W przypadku likwidacji palenisk indywidualnych zakres przedsięwzięcia może m.in. obejmować wykonanie wewnętrznej instalacji c.o. i c.w.u. lub instalacji gazowej;
  • rozbudowa sieci ciepłowniczej w celu podłączenia istniejących obiektów (ogrzewanych źródeł lokalnych przy wykorzystywaniu paliwa stałego) do centralnego źródła ciepła wraz z podłączeniem obiektu do sieci;
  • zastosowanie kolektorów słonecznych celem obniżenia emisji w lokalnym źródle ciepła opalanym paliwem stałym;
  • termomodernizacja budynków wielorodzinnych zgodnie z zakresem wynikającym wykonanego audytu energetycznego, wyłącznie jako element towarzyszący przebudowie lub likwidacji lokalnego źródła ciepła opalanego paliwem stałym.

Gmina Busko-Zdrój kwalifikuje się do udziału w Programie KAWKA, w związku z tym planuje się wystąpienie o środki w drodze konkursu. Do złożenia wniosku konieczne jest opracowanie i przyjęcie do realizacji Programu ograniczenia niskiej emisji.

źródło; http://www.niskaemisja.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s