Europa wspiera rozwój OZE w Polsce- DOTACJE


Odnawialne źródła energii na dobre zagościły w Polsce. Ministerstwo Środowiska „wspiera” zwykłych obywateli poprzez Dopłaty do domów energooszczędnych  natomiast sektor publiczny poprzez program „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”.

dom-energooszczedny

Jak podaje portal gram w zielone: W II kwartale br. ruszy nabór wniosków o dotacje na inwestycje energooszczędne i odnawialnej źródła energii z Funduszy Norweskich. 

Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska, pod koniec stycznia podpisano umowę w sprawie realizacji programu „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. Jej stronami są Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz rządy Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Dzięki podpisaniu umowy, wnioski o dofinansowanie w konkursie na OZE i poprawę efektywności energetycznej będzie można składać już w II kwartale tego roku. Celem programu jest redukcja emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza oraz zwiększenie udziału energii pochodzącej z OZE. Wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o dotację z puli budżetu programu w wysokości 67 mln euro, przy czym wartość dofinansowania w przypadku pojedynczego projektu ma wynosić od 70 tys. euro do 3 mln euro przy maksymalnym dofinansowaniu w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych.

Inwestycje, na które będzie można pozyskać dofinansowanie, dotyczą sektora publicznego i będą mogły zostać przeznaczone na termomodernizację, modernizację węzłów cieplnych i zastąpienie przestarzałych źródeł ciepła źródłami energii cieplnej i elektrycznej pochodzącej z OZE – w tym generowanej z kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych, kogeneracyjnych systemów biogazowych, pomp ciepła, geotermii, kotłów na biomasę, małych turbin wiatrowych czy rekuperacji ciepła.

Termomodernizacja

Program ten jest szansą dla szkół, szpitali, urzędów i innych budynków użyteczności publicznej na konkretne oszczędności poprzez poprawę efektywności energetycznej. 

źródło: gramwzielone.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s