poprostu PAPIER!


Obejrzane, przeczytane. Dziś podejmę dość nietypowy temat jednak dotyczący każdego z Nas, tak tak KAŻDEGO Z NAS.

A to za sprawą najzwyklejszego papieru…toaletowego.

Właśnie miałam okazję obejrzeć 3 odcinek programu Katarzyny Bosackiej „Wiem, co jem i wiem co kupuje” 

Dziś w nowej części programu, „Wiem, co kupuję”, został rozwinięty najdłuższy temat świata, czyli papier toaletowy.

Pachnący, nawilżany, kolorowy czy szary makulaturowy? Który wybrać? Sprawdzimy także, czy producenci nas nie rolują na najdłuższych rolkach?

Producenci papieru toaletowego prześcigają się w działaniach marketingowych mających na celu zwiększenie sprzedaży i przyzwyczajenie klientów do ICH papieru. Ale o co tyle zachodu? Jak podaje K.Bosacka w programie Wiem co jem i wiem co kupuje koszt papieru toaletowego waha się od: UWAGA 20 gr do 3 zł za rolkę. Niezła różnica. Ale czy warto wyrzucać pieniądze w błoto, a raczej do sedesu, po to tylko żeby w łazience wisiał kolorowy pachnący kawałek papieru. Kiedyś nie było wyboru a ludzie sobie poradzili (patrz historia)

Może warto znaleźć złoty środek między ceną, jakością a ekologią nawet w kwestii papieru toaletowego! 

Teraz trochę historii:

Zanim pojawił się ten wynalazek używano tkanin wełnianych, koronkowych lub konopnych. Ubożsi używali też szmat z innych materiałów, a także trawy, siana, piasku, mchu, wody, śniegu, kamyków, a nawet rąk – w zależności od kraju i warunków atmosferycznych. W starożytnym Rzymie używano też gąbek.

W bardziej współczesnych czasach w wielu państwach przez długi czas jako papieru toaletowego używano gazet i stron z książek telefonicznych. Jedna z amerykańskich gazet była nawet sprzedawana z otworem w narożniku, dzięki któremu można ją było wieszać na haku przytwierdzonym do ściany w ubikacji. W Stanach Zjednoczonych popularnym wyborem „w sytuacji krytycznej” były swego czasu również szeroko rozprowadzane katalogi firmy Sears – do czasu, aż zaczęto je drukować na błyszczącym papierze. Gdy to nastąpiło kilka tysięcy osób zdecydowało się na napisanie do firmy skarg w tej sprawie.

Pierwszy fabryczny papier toaletowy został wprowadzony na rynek przez Josepha C. Gayetty’ego w Stanach Zjednoczonych w 1857. Nazwisko Gayetty było drukowane na każdym arkuszu.

Dziś eko jest stylem życia i potrzebą ochrony środowiska. Niestety MY ludzie doprowadziliśmy do wielu zmian w środowisku naturalnym i nawet taki papier toaletowy poprzez zastosowanie do jego produkcji wielu chemikaliów prowadzi do zanieczyszczenia środowiska.  Dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się pozyskiwaniem surowca do produkcji papieru toaletowego z makulatury. Zapewne taniej i ekologicznie.

Papier makulaturowy jest ekologiczny, dlatego jeśli zależy nam na naturalnym środowisku to właśnie jego powinniśmy używać. Może nie jest on śnieżnobiały oraz nie należy do najdelikatniejszych, ale to chyba nie jest najważniejsze jeśli chcemy chronić naturę?

Papier toaletowy odegrał ważną rolę w polskiej historii:) 

W czasach PRL kolejki po papier toaletowy były jednym z najbardziej charakterystycznych symboli kryzysu ekonomicznego.

„Ludzie są zainteresowani ekologią tak długo, jak długo nie ma to specjalnego wpływu na ich życie, kiedy mogą mieć wszystko to, do czego się przyzwyczaili, krok dalej wymaga wyższej świadomości akceptującej wyrzeczenia.“

James Hindson

Polecam program „Wiem co jem i wiem co kupuje” można dowiedzieć się wielu ciekawych i przydatnych informacji:)

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “poprostu PAPIER!

  1. Bardzo interesująco to opisałaś. A ta historia jest niezwykle … ciekawa 😉
    Słowa Jamesa Hindsona w sprawie ekologi bardzo trafnie przedstawiają stanowisko ludzi związane z ochroną środowiska i ekologią – „… krok dalej wymaga wyższej świadomości akceptującej wyrzeczenia.” Bo, że można – to jest 100 % pewne.
    Program Katarzyny Bosackiej jest świetny, wiele oglądałam i zawsze jest bardzo atrakcyjnie i pasjonująco.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s