Czy solary są eko?!


Potrzebuje energii do życia! A to dopiero nowość… 

W dzisiejszych czasach nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez dostępu do prądu…  nawet nie potrafimy przeżyć dnia bez korzystania z energii elektrycznej. Elektryczność jest już nieodłącznym elementem egzystencji każdego człowieka. Wystarczy zastanowić się przez chwilę CO TERAZ ROBISZ, a no właśnie czytasz EKOponidzie na komputerze, laptopie czy innych sprzęcie.

Wzrost zapotrzebowania na energię powoduje większe zainteresowania niekonwencjonalnymi źródłami energii, wykorzystywanie dóbr naturalnych jest nie tylko ekologiczne ale i ekonomiczne.

Popularne jest dziś korzystanie z OZE do celów podgrzewania ciepłej wody użytkowej (cwu) przy zastosowaniu SOLARÓW” . Powiat buski przystąpił nawet do projektu pn.:Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego”. Polecam zapoznać się z inf. nt: Zasoby energii słonecznej w Polsce.

http://www.ecooenergy.com

O tym że kolektory słoneczne mają swoje zalety nie będę dziś pisać, bo chyba każdy zainteresowany wie co zyska dzięki Solarom. Ale czy zastanawialiście się jakie wady mają instalacje solarne z których korzystacie lub planujecie korzystać?

 1. Dotacje na kolektory słoneczne?! niestety dotacje, a więc dodatkowy zastrzyk gotówki na zakup i montaż instalacji miał być odczuwalny przez inwestora oraz korzystny, natomiast nikt z zainteresowanych nie dostanie dotacji bez zaciągnięcia kredytu. Z kredytami tak to już bywa że musimy sporą część pieniędzy oddać do banku. Wyliczenia ile tak naprawdę zyska zwykły Kowalski można znaleźć TU
 2. Pogoda jak kobieta zmienna jest!? oczywistą wadą kolektorów słonecznych jest uzależnienie od nasłonecznienia a więc od wspomnianej wcześniej pogody. Na to już wpływu nie mamy, ale patrząc na ostatnie lata można stwierdzić że z tym nasłonecznieniem nie jest tak różowo. W lecie często obserwujemy wys. temperaturę przy pochmurnym niebie. Wydajność kolektora zależy od jego modelu, a jak wiadomo im lepsze tym droższe. Może warto zainteresować się powietrznymi pompami ciepła, które są zależne tylko od temperatury. Instalacja kolektorów słonecznych w naszym klimacie nie zwróci się tak szybko jak byśmy chcieli i nie zawsze jest tak wydajna jak Nam się wydawało.
 3. Natężenie promieniowania słonecznego zależy od warunków pogodowych [lib] 13.jpg      
 4. Kolektory słoneczne czasami ulegają korozji, a przy bardzo niskich temperaturach czynnik roboczy może ulec zamarznięciu.
 5. Glikol, który jest zawarty w instalacji czasem może sprawiać problemy.  Czynnik grzewczy trzeba uzupełniać raz na 4 – 5 lat.

  Nie jest rzeczą naturalną, aby robić to częściej np., co 2 lata. Jeśli dochodzi do takich sytuacji to może być to wynikiem błędów zaistniałych na etapie projektowania i montażu solarów. Sytuacja taka może być również efektem zbyt częstego przegrzewania się kolektorów słonecznych, czyli stanu stagnacji. Płyn solarny zużywa się wtedy znacznie szybciej, bowiem stagnacja oznacza, że ciepło, które jest wytwarzane przez kolektory nie ma odbioru. Często dzieje się tak latem i w przypadku zastosowania zbyt dużego pola kolektorów słonecznych w stosunku do zapotrzebowania na ciepło. TU

 6. Powyżej wspomniałam że glikol powinien być uzupełniany a czasem wymieniany. A co w sytuacji gdy kolektory słoneczne się już „zużyły”, co zrobimy z glikolem i innymi surowcami z którego zrobioną są solary?! Kto zajmie się utylizacją instalacji solarnych?!
 7. W zimie kolektory słoneczne mogą podgrzać wodę w zbiorniku nawet do 40-50o C, jednak dni bardzo słonecznych w tym okresie nie jest zbyt dużo. W związku z tym solary podgrzewają wodę tylko wstępnie (o kilka, kilkanaście stopni) więc niezbędne jest inne źródło cwu do dogrzania wody.

 8. Postępujące zmiany klimatyczne powodują w ostatnich latach częste występowanie gradobicia latem. Co wtedy z Naszą instalacją solarną?! Producenci zapewniają, że solary wytrzymają uderzenia kulek gradowych oraz dają gwarancję na uszkodzenia na skutek gradobicia. Mając jednak doświadczenie z przeróżnymi gwarancjami byłabym tu ostrożna co do tejże gwarancji (są przecież równe kruczki prawne napisane małym drukiem …) 

 9. Nie zapomnijmy też o energii elektrycznej która jest zużywana, zresztą jak w każdym dzisiejszym urządzeniu. 

Kolektory słoneczne w pytaniach i odpowiedziawszy znajdziesz np. TU

Jak wygląda obieg solarny 

[lib] 15.jpg

Żeby było jasne: nie jestem przeciwnikiem solarów. Jestem za wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii, ale warto także popatrzeć na wady eksploatacji danego systemu, o czym nie zawsze jesteśmy poinformowani albo nie zawsze zdajemy sobie z nich sprawę.

źródło: m.in. Greenenergy

Reklamy

5 uwag do wpisu “Czy solary są eko?!

 1. Bardzo ciekawy artykuł. Zawiera wiele ciekawych i cennych uwag na temat energii odnawialnej, a przede wszystkim kolektorów słonecznych. Nie wszędzie znajdziemy taka dokładną analizę

  • Być eko nie jest prostym działaniem. Popularyzacja ekologii doprowadza często do pseudo ekologicznych działań. To prawda że warto wspierać ekorozwój dla przyszłych pokoleń. Im też się należy życie w czystym, naturalnym środowisku. Pozdrawiam

 2. No właśnie ta ekologia w przypadku solarów to raczej ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Mój znajomy ma solary i jak jedzie na wakacje, to rodzina musi przyjeżdżać i pilnować, żeby się woda nie zagotowała, albo wręcz ją zrzucać. Według mnie nie ma ekologicznej w 100% technologii. Przypomina mi się pewien artykuł, który podawał dane, ile trzeba zużyć energii elektrycznej do wyprodukowania ekobrykietu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s