Dobry klimat w powiecie buskim?!


Mikołajkową debatę można uznać za udaną. Mimo wielu nieprzewidywanych sytuacji zaproszeni goście się zjawili i w debacie uczestniczyli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Debata klimatyczna projektu „Dobry klimat dla powiatów” miała na celu zapoznanie przede wszystkim mieszkańców powiatu, w tym m.in. urzędników, władze samorządowe oraz lokalnych przedsiębiorców  ze zmianami klimatycznymi jakie zachodzą w dzisiejszym świecie.  O tym że klimat się zmienia mówi się na każdym kroku, ale o tym że klimat zmienia się także w naszym powiecie trzeba zacząć dyskutować!

W debacie uczestniczył m.in. starosta buski – Jerzy Kolarz, który otwierał debatę mówiąc o dostrzegalnych zmianach pogodowych w naszym powiecie, jak również wspomniał o inwestycjach jakie planowane/realizowane są w regionie m.in projekcie „solarnym”. W debacie udział wzięli również urzędnicy ze starostwa powiatowego z wydz. rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska z naczelnikiem Lechem Sołtysiakiem na czele, a także przedstawiciele urzędów gmin (choć nieliczna grupa, ale cieszę się że przybyli reprezentanci kilku gmin), lokalni przedsiębiorcy i doradcy z świętokrzyskich instytucji działających w powiecie.

Nieliczna grupa uczestnicząca w debacie reprezentowała przede wszystkim Nasz powiat. Powiat Buski liczy ok 70 tys. mieszkańców.

Mieszkańców, którzy powinni znać swój region, znać jego wady i zalety, a także podejmować działania służące poprawie czy promocji Ponidzia. Owszem mamy liczne stowarzyszenia, jednak jakie są to NGO i ile ich jest sama nie potrafię stwierdzić (niestety nie dotarłam do zbiorczej inf. z całego powiatu).

Ale wróćmy do debaty 🙂

W „Dobry klimat dla powiatów” wprowadził Nas wiceprezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) Krzysztof Kamieniecki. Ekspert InE wyjaśnił Nam (a raczej uczestnikom  ponieważ ja jako LISO dobrze wiedziałam jaki był zamysł debaty:)) cel projektu a więc „wypracowanie społecznych założeń dla Powiatowego Programu Niskoemisyjnego Rozwoju, czyli strategii rozwoju przy założeniu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych„.

Krzysztof Kamieniecki powiat buski debata

Uczestnicy debaty mieli możliwość przypomnienia sobie informacji dotyczących klimatu, a także poznać fakty i dane statystyczne dotyczące zanieczyszczenia powietrza gazami cieplarnianymi. Moderatorem części wykładowej był Krzysztof Ciurej, który rzetelnie przedstawił Nam zmiany klimatyczne oraz pokazał jak MY możemy przeciwdziałać tym zmianom. Podjęty został oczywiście temat celów politycznych Unii Europejskiej do roku 2020 (m.in. cel mówiący o redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 20%)

Już w trakcie tej części pojawiła się dyskusja na temat Protokołu z Kioto a mianowicie padło pytanie: dlaczego USA nie podpisały się pod tym dokumentem?

Debata klimatyczna opierała się głównie (jak to już na debatę przystało) na dyskusji na temat uwarunkowań dla rozwoju gospodarki miasta wynikających ze zmian klimatycznych. Uczestnicy mieli też za zadanie przedstawić wizje i pomysły na rozwój gospodarki miast w 2030 r. związane oczywiście ze zmianami klimatu (scenariusz debaty TU). Pomysłów było sporo jednak już bliżej przedstawią je moderatorzy debaty w swoim raporcie o którym oczywiście także poinformuje na blogu. Podsumowaniem debaty było przedstawienie zasobów oraz instrumentów jakie powiat posiada w celu realizacji wizji wypracowanej w trakcie intensywnych mikołajkowych obrad.

Dodam jeszcze że uczestnicy debaty byli bardzo kreatywni i nie było dla nich rzeczy niemożliwych do realizacji przez powiat. Zobaczymy co pokaże przyszłość w tej kwestii.

Co mogę jeszcze dodać od siebie… hmmm… dodam przede wszystkim to, że każdy z uczestników debaty „Dobry klimat dla powiatów” zwrócił uwagę na wagę jaką odgrywają w dzisiejszym świecie odnawialne źródła energii, to dzięki nim obniżamy emisję gazów cieplarnianych oraz dbamy o nasze portfele, a więc warto zastanowić się nad wykorzystaniem tego rodzaju źródeł w Naszych domach, budynkach użyteczności publicznej a także przedsiębiorstwach przemysłowych.

Powiat buski już zaprzyjaźnił się z OZE poprzez „projekt solarny„, program Inwestycyjno-naukowy Rzędów czy inne planowane inwestycje na Ponidziu

Na sam koniec dodam że w debacie uczestniczyły media takie jak Tygodnik Ponidzia, TV Ponidzie oraz dziennikarka busko.com.pl.

TV Ponidzie Dobry klimat dla powiatów

Moja wizja dla powiatu to EKOponidzie 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s