Śmierdzi!!! A właśnie że nie śmierdzi…


Odnawialne źródła energii próbują się przebić w branży energetycznej od wielu lat. Wszyscy dobrze wiemy że udział OZE w produkcji energii elektrycznej jest niewielki. Jednak znając założenia Unii Europejskiej w kwestii zwiększenia udziału energii odnawialnych w globalnej konsumpcji energii do 20%, należy z całych sił dążyć do promocji OZE oraz do realizacji projektów typu biogazownia, bioelektrownia czy farma solarna. 

O co chodzi z tym tytułowym smrodem !? 

22.11.2012r. miałam okazje być w Bioelektrowni w Żyrardowie dzięki uprzejmości Pana Wojciecha Łukaszka oraz wójta gm. Tuczępy Pana Marka Kaczmarka. W jakim celu był wyjazd i co wniósł do mojej świadomości?

Wyjazd zorganizowany był dla osób zainteresowanych m.in. dla rolników gm. Tuczępy i gm. Gnojno oraz władz samorządowych. To w końcu rolnicy podejmują decyzję o tym czy pozwolą na powstanie bioelektrowni, biogazowni, farmy wiatrowej oraz farmy solarnej.

20 września o 10.15 zapraszamy na otwarcie nowego centrum. To będzie nasza chluba – mówi wójt.

Wspominane wyżej gminy, a raczej ich mieszkańcy przychylnym okiem patrzą na realizowaną inwestycje. W końcu dzięki realizacji tak dużego projektu część bezrobotnych znajdzie pracę, rolnicy będą mieli potrzebę uprawy roli a region zyska na atrakcyjności  turystycznej. Dlaczego właśnie turystycznej? ponieważ Program Inwestycyjno- Naukowy Rzędów to największe w Polsce a nawet w Europie centrum Odnawialnych źródeł energii. To wreszcie szansa na zmianę wyglądu gminy, na zagospodarowanie terenu, setek hektarów nieużytków i całkiem niezły zarobek.

Kolejną zaletą realizowanego programu jest program stypendialny dla młodych którzy podejmują studia w kierunkach powiązanych tematycznie z projektem. Stypendyści mogą zyskać stypendium które wynosić będzie 1 tysiąc zł. miesięcznie przez cały okres studiów. Jeśli wybrani studenci z tego skorzystają- zapewnią sobie wykształcenieprzyszłościowy zawód i możliwość dobrej pracy. I czego chcieć więcej, wystarczy się uczyć na określonym poziomie i praca po studiach gwarantowana. Myślę że wielu ich kolegów ze studiów im zazdrości, bo ja TAK:)

Wracam teraz do fotorelacji. Nie będę opisywać całej technologii, bo w tej roli najlepiej sprawdza się Pan Łukaszek, a ja nie chcę przez pomyłkę wprowadzać WAS w błąd 🙂

Zacznijmy od początku:

Żyrardów– miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, nad rzeką Pisią Gągoliną, 45 km na południowy zachód od Warszawy i 90 km na północny wschód od Łodzi.

Bioelektrownia i oczyszczalnia ścieków w Żyrardowie znajduje się w centrum miasta.

Bioelektrownia jak większość inwestycji w naszym kraju powstała przy współudziale środków unijnych.

Centrum dowodzenia

A teraz przejdźmy dalej

 Po lewej fragment oczyszczalni ścieków oraz bioelektrowni.

Pewnie wiele osób myśli, że nie dało się tam wytrzymać ze smrodu, otóż nie nad całym obiektem nie unosił się zapach, który odrzuca już na samym wejściu.

Przypominam sobie pobyt na studiach w oczyszczalni ścieków w Krakowie, tam to dopiero nie dało się wytrzymać. Moja ciekawość nie pozwoliła mi być obojętną i spytałam pracownika w tamtejszym obiekcie czy mu zapach nie przeszkadza (w końcu spędza tam dużo czasu dzień w dzień), on jednak stwierdził, że do wszystkiego można się przyzwyczaić 🙂

Co mają powiedzieć mieszkańcy wsi, w których rolnicy urządzają hodowle świń. Im to dopiero współczuje !

Kolejnym bardzo istotnym elementem Bioelektrowni jest „UFO” z biogazem oraz agregat prądotwórczy

Cały obiekt jest bardzo bezpieczny, nie ma mowy o jakimkolwiek wybuchu czy awarii, która sparaliżuje bioelektrownie. Zastosowanie technologii ELECTRA, dzięki której można uniknąć uciążliwych zapachów, a wszelkie odpady pofermentacyjne przerabiane są na nawóz, natomiast woda trafia do oczyszczalni i może być ponownie wykorzystana. 

Na dziś tyle. Macie pytania ….piszcie, coś jest nie jasne ….piszcie.

Pytanie na dziś

Co to jest i do czego służy?

PS. Paweł dzięki za towarzystwo, miło było powspominać stare dobre studenckie czasy, a przy okazji nauczyć się tak wiele o odnawialnych źródłach energii. Pozdrawiam

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Śmierdzi!!! A właśnie że nie śmierdzi…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s