Dobra nowina dla budujących wymarzony ekoDOMBudując dom w dzisiejszych czasach nie myślimy tylko o dachu nad głową, ale o naszym azylu. Dom staje się luksusem…

pcxcvx

asdfs

Dom coraz częściej oprócz podstawowych, niezbędnych elementów posiada liczne udogodnienia. Inwestor wybierając projekt budynku szuka idealnego rozwiązania architektonicznego, dostosowanego do potrzeb jego mieszkańców. Dom coraz częściej wyposażony jest w inteligentne technologie, bezobsługowe systemy grzewcze czy klimatyzacje.

I teraz to na co wszyscy czekają …. tak tak dotacje, bo o nich dziś mowa.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a raczej rada nadzorcza  zatwierdziła nowy program skierowany do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera (rozumianego również jako spółdzielnia mieszkaniowa), dotyczący dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych.

Co to są domy energooszczędne?

Dom niskoenergetyczny – obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Nazywany jest też domem energooszczędnym.

Jak podaje NFOSiGW :

Dofinansowanie będzie miało formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę / zakup domu lub zakup mieszkania. Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek.
Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od uzyskanego wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco), obliczanego zgodnie ze wytycznymi NFOŚiGW, oraz od spełnienia innych warunków, w tym dotyczących sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej. Szczegółowe wymagania zostaną opublikowane w najbliższych miesiącach.
Program przyniesie korzyści dla gospodarstw domowych w postaci:

  • dopłaty do kredytu, pokrywającej część wyższych kosztów inwestycyjnych oraz koszty weryfikacji projektu budowlanego i potwierdzenia osiągniętego standardu energetycznego,
  • niższych kosztów eksploatacji budynku,
  • podniesienia wartości budynku.
Najczęściej zadawane pytania np. czy mogę uzyskać dotacje bez kredytu?
źródło: nfosigw

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s