Dezintermediacja na Ponidziu


Pytanie….. dlaczego piszę na ten temat? Myślę, że mieszkańcy Ponidzia znają nietypową akcję  „Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika” i o tym właśnie dziś mowa.

A więc wikipedia informuję że dezintermediacja to inaczej „odpośredniczenie” – w ekonomii to  usunięcie pośredników z łańcucha dostaw: wycinanie pośrednika. W miejsce rozwijania tradycyjnych kanałów dystrybucji, które zawierają pewne rodzaje pośrednictwa (jak np. dystrybutor, hurtownik, broker czy agent), obecnie spółki mogą obsługiwać każdego klienta w sposób bezpośredni – np. przez Internet. Głównym celem tego typu rozwiązań jest ograniczanie kosztów.

Dezitermediacja, jako zjawisko, zainicjowana przez konsumentów jest rezultatem wysokiej transparentości rynkowej, objawiającej się tym, że klienci coraz częściej świadomi są cen producenta. Kupujący, nabywając wprost od producenta omijają pośrednika (hurtownika i detalistę) płacą mniej. Mogą alternatywnie wybrać kupno u hurtownika, co też przyniesie im pewne korzyści. Często jako pomost pomiędzy producentem, a klientem funkcjonują relacje B2C.

A więc kto zarabia na kupionym przez nas produkcie? Już dobrze wiecie że nie biedni rolnicy którzy „robią całą robotę” a inni tylko korzystają. Typowy łańcuch dostaw B2C składa się z czterech lub pięciu ogniw.

Zanim towar do nas dotrze musi PRZEBYĆ DŁUGĄ I DROGĄ drogę, kolejnymi ogniwami są:

DOSTAWCAPRODUCENTHURTOWNIKDETALISTA I W KOŃCU KLIENT

Zostało wykazane, że Internet modyfikuje ten łańcuch, wskutek transparentności rynkowej: Dostawca- Producent- Klient. Dlatego też wiele osób korzysta z tańszych zakupów w sieci.

Wróćmy do akcji „Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika”.

Akcja ta rozpoczęła się 1 września o godz. 10.00 z miejsca w pobliżu przeprawy promowej w Nowym Korczynie wypłynęła do Warszawy tratwa załadowana owocami i warzywami. Tratwa pod nazwą PONIDZIE z flagą województwa świętokrzyskiego jest symbolem akcji „Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika”. Akcji patronuje Marszałek Województwa Adam Jarubas.

Dlaczego akcja ma miejsce?

Jak piszę na swoim blogu marszałek Adam Jarubas:

Drastyczne różnice między cenami skupu płodów rolnych, a wysokością cen tych produktów w sklepach, to problem, z którym rolnicy borykają się od lat. W tym roku te nożyce cenowe są wyjątkowo szeroko rozwarte, bo też ceny owoców i warzyw w sklepach bardzo wysokie. Myli się jednak ten, kto myśli, że to zysk dla rolnika. Przykład? Rolnicy w skupie za kilogram ziemniaków dostają 10 groszy! Zarobek ze sprzedaży nie pokrywa nawet kosztów paliwa potrzebnego do wykopania kartofli i dowiezienia ich do skupu. Co dopiero mówić o jakimś zysku! A przecież trzeba jakoś żyć, za chwilę wysłać dzieci do szkoły, kupić książki, buty…

Spływ Tratwą Ponidzie trwał od 1.09-6.09. 2012 r., w tym czasie tratwa z załogą pokonała aż 379 km.

Nowy Korczyn – Połaniec – 52 km     – 1.09.2012 r. (sobota)
Połaniec – Sandomierz – 64 km         – 2.09.2012 r. (niedziela)
Sandomierz – Solec n/Wisłą – 66 km – 3.09.2012 r. (poniedziałek)
Solec n/wWisłą – Dęblin – 67 km       – 4.09.2012 r. (wtorek)
Dęblin – Góra Kalwaria – 90 km         – 5.09.2012 r. (środa)
Góra Kalwaria – Warszawa – 40 km  – 6.09.2012 r. (czwartek)

Na tratwie zbudowanej w ciągu miesiąca umieszczono około 1,5 tony owoców i warzyw.

Na tratwie zbudowanej w ciągu miesiąca umieszczono około 1,5 tony owoców i warzyw. (Echo dnia)

Właśnie ruszył internetowy „sklep”, w którym można zamawiać warzywa i owoce od rolników z Ponidzia. Mieści się pod adresem www.rolnikwnet.pl.

Tratwa Ponidzie pomogła zwrócić uwagę mediów na problem zawyżania cen towarów rolnych przez pośredników. Obecnie akcja jest już na tyle dobrze zorganizowana, że rolnicy z Ponidzia co 2 tyg. zawożą do stolicy swoje płody rolne na sprzedaż.

Gratuluje pozytywnej inicjatywy 

A wy co sądzicie o akcji?

„Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika”.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Dezintermediacja na Ponidziu

  1. Pingback: Uwierz w siebie i śmiało płyń pod prąd … PIOSENKA DNIA – #Live 4 Live

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s