Budujesz dom – zaplanuj ogrzewanie podłogowe


Ogrzewanie podłogowe to najpopularniejszy system grzewczy, cechujący się nowoczesnością, energooszczędnością oraz estetyką. Dzięki optymalnemu rozkładowi temperatur w budynku i oddawaniu ciepła całą powierzchnią podłogi, idealnie spełnia swoją funkcję, zapewniając nie tylko komfort cieplny, ale również znacząco wpływając na zdrowie użytkowników. Dlatego też Sofath dostosowuje swoje produkty do współpracy przede wszystkim z ogrzewaniem podłogowym, zalecając tego typu rozwiązanie jako instalację wewnętrzną w systemach opartych na pompach ciepła.

Dlaczego wybrać takie rozwiązanie? 

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem najbardziej estetycznym z wszystkich stosowanych typów ogrzewania – jest ono zupełnie niewidoczne, a jedynymi elementami zewnętrznymi zdradzającym jego istnienie są termostaty. Rolę grzejnika pełni posadzka, w której umieszczona jest cała instalacja. Dzięki temu rozwiązaniu miejsce na ścianach oraz przy podłodze nie jest zajęte przez  typowe grzejniki, a to z kolei pozwala dowolnie aranżować dostępne wnętrza. Bez konieczności zwracania uwagi na instalację wewnętrzną, tworzenie domu o jakim zawsze marzyłeś jest łatwiejsze, a dostępna przestrzeń daje nieograniczone możliwości w tym kierunku. Przeszkodą nie jest nawet dobór podłogi. Niezależnie czy wybierzesz ceramikę, kamień, czy drewno, ogrzewanie podłogowe nadal będzie spełniało swoją funkcję i odpowiednio pracowało, gdyż stosowane obecnie metody wykonywania podłóg idealnie współgrają z instalacją ogrzewania podłogowego.

„Podłogówka” ma jeszcze inne zalety. Jako niskotemperaturowy system ogrzewania stanowi rozwiązanie niezwykle oszczędne, w którym nakłady eksploatacyjne są niższe niż w przypadku zastosowania standardowych rozwiązań wysokotemperaturowych. Wytyczne projektowania wodnych ogrzewań podłogowych (EN-PN 1264) dopuszczają maksymalną temperaturę posadzki w strefie stałego przebywania ludzi na poziomie 29°C. Temperatura powierzchni klasycznego grzejnika w sezonie grzewczym wynosi ok. 70°C.System działania ogrzewania podłogowego powoduje, że aż 70% ciepła oddawane jest do otoczenia poprzez promieniowanie. Zatem poprzez równomierny  rozkład temperatur, pomimo niskiej temperatury zasilania, „podłogówka” dostarcza odpowiednią ilość ciepła i jest rozwiązaniem, które może być stosowane zarówno jako podstawowe jak i dodatkowe (np. w budynkach modernizowanych).

blog budowlany - mojabudowa.pl

Oszczędności te dodatkowo można zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiednich źródeł ciepła. Obecnie najchętniej polecane ze względów ekonomicznych są właśnie pompy ciepła, które idealnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym.

Zastosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła powoduje, że instalacje z ogrzewaniem podłogowym stanowią rozwiązania proekologiczne. Temperatura w instalacji rozłożonej na podłodze ogrzewanych pomieszczeń jest znacznie niższa niż temperatura wody w standardowej instalacji grzejnikowej, natomiast ilość ciepła dostarczonego do pomieszczenia jest taka sama. Odpowiednie ogrzewanie sprawia, że w domu jest ciepło, jednak nie każde z proponowanych na rynku rozwiązań uwzględnia również samopoczucie mieszkańców. Według statystyk co dziesięć lat dwukrotnie wzrasta liczba alergików, słabnie też nasza odporność na mikroorganizmy żyjące w kurzu. Okres grzewczy jest dla alergików prawdziwą udręką. W kurzu domowym znajdują się cząsteczki, które mogą wywoływać uczulenie (grzyby, bakterie, roztocza). Niezależnie od intensywności prac porządkowych ich występowanie jest nieuniknione. Spuchnięte oczy, katar, kaszel oraz inne objawy alergii można zniwelować poprzez zastosowanie już na etapie projektowania odpowiednich rozwiązań. Jeśli chcemy aby nasz dom stał się bezpieczniejszy, nie powinniśmy zapominać o zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Badania wykazały jego wpływ na zmniejszenie ilości roztoczy w pomieszczeniach.Wynika to przede wszystkim z faktu, że dzięki niemu wilgotność względna w warstwie wykończeniowej podłogi jest niższa niż 45%, co stanowi próg poniżej którego roztocza nie mogą przetrwać przez dłuższy czas.

Ponadto ciepło rozchodzące się poprzez  promieniowanie, a nie przez unoszenie i intensywny ruch powietrza (grzejniki), jest zdecydowanie korzystniej odbierane przez organizm. Powietrze nie jest wysuszone, jest czystsze, o korzystniejszym stopniu nawilgocenia co gwarantuje mniejsze niebezpieczeństwo podrażnień również gardła i skrzeli. Do właściwego funkcjonowania całego organizmu niezbędna jest stała temperatura ciała, a dobre samopoczucie nierozerwalnie związane jest z równowagą termiczną organizmu człowieka z otoczeniem. Jako komfortową temperaturę, czyli taką, przy której człowiek nie odczuwa ani zimna ani ciepła, uznaje się temperaturę 22° C. Dlatego też Sofath, projektując instalację dla swoich klientów, opiera się na danych gwarantujących ich optymalne samopoczucie (PN-EN 12831), a także stosuje proste w obsłudze systemy regulacji temperatury, pozwalające utrzymać temperaturę w domu na niezwykle stabilnym poziomie. Ekstremalne wartości temperatury są zagrożeniem nie tylko dla alergików, ale również osób mających problemy z sercem lub migrenę. Im większa temperatura powietrza, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy. Aby zmniejszyć ryzyko bólów głowy oraz migren warto dążyć do tego, aby temperatura pomieszczenia była jednakowa na całej jego przestrzeni, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Jest to niezwykle istotne w naszym klimacie, w którym zdecydowanie więcej jest dni zimnych niż ciepłych. Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny pod względem fizjologii człowieka pionowy rozkład temperatur w pomieszczeniach. Najlepiej czujemy się kiedy jest nam ciepło w nogi, a głowę otacza nieco chłodniejsze powietrze. W efekcie człowiek przebywając w pomieszczeniach tak ogrzewanych nie lokalizuje źródła ciepła a sam czuje się rześko. Prawidłowo zaprojektowana oraz wykonana instalacja to także oszczędności w postaci mniejszych opłat eksploatacyjnych oraz możliwość dowolnego urządzenia domu, bez konieczności uwzględniania w wystroju pomieszczeń nieestetycznych grzejników.

W  tekście wykorzystano materiały udostępnione przez firmę TECE Sp. z o.o.

źródło: www.sofath.pl

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Budujesz dom – zaplanuj ogrzewanie podłogowe

    • Odpowiem szczerze że nie ja to napisałam (jest link do źródła firmy w której pracuję) ale się z tym zgadzam i uważam że ogrzewanie podłogowe jest najlepszym z możliwych. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na rozkład temperatur, pod drugie ze względy na komfort i estetykę pomieszczeń. Jest wiele zalet o czym można się przekonać czytając artykuł.

      • Komfort i estetyka to jedno, ale najważniejsze myślę, że są niższe koszty eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami i to nawet o 30% rocznie. A więc wyższy koszt inwestycji zwraca się bardzo szybko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s