Śmieciowego tematu ciąg dalszy


Ostatni artykuł na temat składowiska odpadów w Dobrowodzie skłonił mnie do refleksji na temat segregacji odpadów. Bardzo dużo mówimy (ja przede wszystkim pisze) na tema recyklingu, że jest potrzebny, że pomaga Nam chronić naturalne środowisko przed degradacją (dzięki wykorzystywaniu ponownie przetworzonych już surowców) itd. To wszystko prawda, ale…

Ale czy z czystym sumieniem możemy się przyznać do tego że stosujemy się do działań recyklingu!?

Zasadą działania recyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania tych samych materiałów, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów na ich przetworzenie, przez co chronione są surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia oraz surowce służące do ich późniejszego przetworzenia.

Recykling odbywa się w dwóch obszarach: produkowania dóbr oraz późniejszego powstawania z nich odpadów. Założenia recyklingu zakładają wymuszanie odpowiednich postaw producentów dóbr, sprzyjających produkcji materiałów jak najbardziej odzyskiwanych oraz tworzenie odpowiednich zachowań u odbiorców tych dóbr.

Moim skromnym zdaniem społeczeństwo ma bardzo utrudnione pole do popisu. Wspieranie działań recyklingu powinno być sterowane odgórnie, nie tylko poprzez kampanie społeczne na rzecz segregacji śmieci, ale przede wszystkim powinniśmy mieć dostęp i możliwość składowania posegregowanych odpadów. O co mi chodzi …

O nic innego jak kolorowe kosze na śmieci, których nigdzie niestety nie ma. Przecież jakby były pojemniki  na śmieci ogólnodostępne to raczej więcej osób skłoniło by się do wrzucenia papieru do kosza na papier, a plastiku do tego przeznaczonego na ten rodzaj odpadów. Czyż nie…

Studiując w Krakowie, a więc w mieście gdzie segregacje odpadów się prowadzi, można praktycznie na każdym osiedlu zauważyć ten obrazek.

Jednak same kosze nic nie zmienią, jeżeli firmy odbierające posegregowane śmieci wrzucają zawartość poszczególnych pojemników do jednego większego kontenera. Wydaje mi się że ktoś tu popełnia błąd. Może krótka lekcja ekologii przydałaby się również Panom obsługującym śmieciarki?! Ale ten przykład nie jest odosobniony, moje spostrzeżenia co do recyklingu niestety nie są pozytywne. Bo czy segregacją śmieci można nazwać pracę Pań sprzątających (w tym przypadku z życia mojej uczelni – serdecznie pozdrawiam UP), które ciężka pracę studentów (zastanawiających się do którego kosza wrzucić papierek a do którego puszkę) niweczą wrzucając całą zawartość pojemników do jednego większego plastikowego worka na śmieci.

Segregacja odpadów była by lepiej zorganizowana gdybyśmy częściej na osiedlach naszych miast oraz na wsiach spotykali takie kolorowe pojemniki:)

A tu wersja domowa:)

A tu jeszcze kilka wskazówek dotyczących symboli i skrótów wprowadzonych w celu uproszczenia recyklingu

Kody zawierają trzy strzałki, tworzące trójkąt, z grotami skierowanymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wewnątrz trójkąta znajduje się liczba oznaczająca kod użytego materiału, a pod trójkątem umieszczany jest skrót literowy.

symbole

Hasło na dziś Zasada 3U 

Unikaj kupowania zbędnych rzeczy,Użyj powtórnie, Utylizuj.

Jakie są Wasze doświadczenia z recyklingiem? Może macie pomysły jak usprawnić ten proceder?

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Śmieciowego tematu ciąg dalszy

  1. Bardzo ciekawy artykuł.
    Niezwykle ważne jest dla naszego środowiska, życia i dla naszych przyszłych pokoleń, abyśmy my dziś tu i teraz dbali o środowisko, abyśmy znali tematy recyklingu i najważniejsze chcieli otworzyć się na myślenie o naszym prostym wkładzie w ochronę środowiska.

    Zgadzam się, iż „wspieranie działań recyklingu powinno być sterowane odgórnie, nie tylko poprzez kampanie społeczne na rzecz segregacji śmieci, ale przede wszystkim powinniśmy mieć dostęp i możliwość składowania posegregowanych odpadów. ”

    Sama mam dziecko i chciałabym, aby w przyszłości miało miłe i przyjazne środowisko naturalne, aby miało czym oddychać i mieć gdzie wybiegać się ze swoimi dziećmi na zielonej trawie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s