Dom którego utrzymanie nic nie kosztuje?!


Dom którego utrzymanie nic nie kosztuje?! hmmm…… Czy to jest możliwe, a jeżeli tak to jakim cudem?

Projekty domów energooszczędnychW dzisiejszych drogich czasach brak opłat eksploatacyjnych za dom to marzenie każdego szczęśliwego posiadacza własnego lokum. Przecież dobrze wiemy, że  inwestując w dom musimy liczyć się ze sporymi kosztami: projektu, jego budowy, montażem instalacji wewnętrznych, centralnego ogrzewania  (najlepiej jeżeli wybierzemy energooszczędny system grzewczy np. pompa ciepła), nie wspominając już o kosztach całkowitego wyposażenia w meble, sprzęty (najlepiej energooszczędne) itd. Najefektywniejszą formą budownictwa, biorąc pod uwagę polskie realia, jest budownictwo energooszczędne, gwarantując szybki zwrot inwestycji.

Na pomysł energooszczędnego a wręcz samowystarczalnego budynku mieszkalnego który powstanie w woj. świętokrzyskim wpadł polski termodynamik Ludomir Duda oraz Zofia Wahlberg. Postanowili oni skonstruować dom o założeniu autonomicznym, a więc zgodnie z koncepcją autonomii energetycznej źródłem energii elektrycznej i cieplnej dla budynku będą słońce i wiatr. Dopuszczamy wspomaganie źródła ciepła ogrzewaniem kominkowym.

Budynek autonomiczny (dom autonomiczny) – budynek zaprojektowany tak, by mógł funkcjonować niezależnie od zewnętrznej infrastruktury, to jest bez dostarczania z zewnątrz energii elektrycznej, wody oraz bez odbierania ścieków i kanalizacji burzowej.

Projekt budynkuProjekt domu

Technologia 

Dom może być budowany w jednej z trzech technologii: ściany z betonu ocieplane styropianem lub z prasowanego drewna także ocieplane styropianem, doktor Duda właśnie zgłosił wniosek by opatentować tę technologię. – Opracowujemy także zastąpienie styropianu konopiami siewnymi – dodaje Wahlberg. – Taki dom zestawia się błyskawicznie – w ciągu dnia. Stoi on nie na fundamentach, które nie wiadomo jak dobrze izolowane wyprowadzają ciepło, ale na płycie, która świetnie izoluje.

Nagrodzony projekt domu

Rozmowy z władzami województwa, którym zaproponowaliśmy taką inwestycję – budowę przykładowego domu trochę trwały, ale ostatecznie wybrano lokalizację: dom stanie w Podzamczu Chęcińskim na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Każdy będzie mógł przekonać się jak to działa.

Swego entuzjazmu dla pomysłu budowania domów autonomicznych nie kryje marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
– Bardzo mi zależy, by u nas powstał pierwszy taki dom w Polsce – mówi. – Idealnie wpisuje się w naszą strategię zielonej gospodarki a także w priorytety Unii. W kolejnym okresie Unia Europejska dofinansowywać będzie działania związane z efektywnością energetyczną, takie jak dom autonomiczny.

Marszałek podkreśla jeszcze jedną istotną zaletę domu: to, że jest tani w utrzymaniu i budowie. Metr domu o powierzchni 140 metrów kwadratowych (bez białego montażu, ale ze wszystkimi instalacjami, kolektorami i turbiną) kosztuje do 3,5 tysiąca złotych. – To jest propozycja dla młodych ludzi – mówi marszałek.– Taniej można wybudować własny dom. W ten sposób obalamy też stereotyp, że coś co jest oszczędne w użytkowaniu wymaga ogromnych nakładów.

Pieniądze na budowę da województwo i prace powinny się rozpocząć jeszcze w tym roku. Wewnątrz będzie działało laboratorium termodynamiki. – Chodzi o to by każdy mógł je zwiedzić, samemu przekonać się o kosztach utrzymania takiego domu, by zobaczył jak nasze pomysły sprawdzają się w praktyce i zaczął tak budować z korzyścią dla własnej kieszeni i środowiska – dodaje Zofia Wahlberg.

zapożyczone z regiodom.pl

Brawo za pomysł i inicjatywę. Budownictwo zrównoważone ma tyle zalet, więc nauczmy się je wykorzystywać i dbać o naturalne środowiska a także o swój portfel.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s