Gram w zielone


Elektrownie fotowoltaiczne, wiatrowe i bioelektrownia. W świętokrzyskim powstaje „poligon” dla energetyki odnawialnej

W ramach Programu Inwestycyjno-Naukowego realizowanego w położonym w woj. świętokrzyskim Rzędowie powstać ma kompleks elektrowni wykorzystujących różne rodzaje odnawialnych źródeł energii. 

Główne założenia projektu są ujęte w jego pełnej nazwie: „Rewitalizacja terenu kopalni siarki w Rzędowie oraz okolicznych terenów poprzez budowę na jej terenie bioelektrowni ELECTRA® (moc elektryczna około 10 MW) zasilanej biogazem z kontraktowanej biomasy pochodzenia rolniczego i innymi substratami organicznymi w tym materiałami odpadowymi oraz farmy fotowoltaicznej (moc elektryczna około 10 MW i 4 MW) i farmy wiatrowej (moc elektryczna około 9 – 15 MW) z jednoczesnym przestawieniem zasilania transportu samochodowego bioelektrowni oraz okolicznych mieszkańców z paliw ropopochodnych na biometan”.

Wśród autorów projektu znajdują się: inwestor strategiczny Marek Kurtyka, prezes Firmy Termo-Klima z Katowic, Andrzej Pacocha – specjalista ds. OZE w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojciech Łukaszek, dyrektor firmy Ekoenergia z Kolonii Pozezdrze w powiecie węgorzewskim, będący zarazem Dyrektorem Programu.

Jak mówi portalowi Gramwzielone.pl Wojciech Łukaszek z firmy Ekoenergia – Celem projektu jest udostępnienie polskiej nauce do dyspozycji poligonu, na którym będzie można ćwiczyć wszystkie zagadnienia z zakresu OZE w całym przekroju inwestycji – od projektowania i przebywania ciernistych dróg uzgodnień administracyjnych, przez budowę do uruchomienia inwestycji. Liczymy, że na podstawie badań prowadzonych na programie „Rzędów” powstanie kilkadziesiąt prac magisterskich, kilkanaście doktorskich i co najmniej jedna habilitacja.

W poszczególne elementy Programu Inwestycyjno-Naukowego „Rzędów” zaangażowanych jest kliku inwestorów. Termo-Klima będzie odpowiedzialna za budowę bioelektrowni o mocy elektrycznej rzędu 9,6 MW. Farmę wiatrową o mocy 9-16 MW postawi spółka Green Power Development z Krakowa, a dwie farmy fotowoltaiczne o mocy 10 MW i 4 MW wybudują odpowiednio: Georyt Solar z Tarnowa i Rynkowa Agencja Świętokrzyska. Inwestorzy znaleźli już odbiorcę na energię elektryczną. Prąd produkowany w rzędowskim kompleksie OZE będzie w całości sprzedawany do firmy Siarkopol – poza siecią przesyłową.

Dyrektor Programu „Rzędów” podkreśla znakomitą atmosferę panującą wokół inwestycji. Inwestorzy mogą liczyć bowiem na czynne wsparcie ze strony mieszkańców, władz gminnych i wojewódzkich. Wojciech Łukaszek zauważa, że podczas kilkunastu spotkań informacyjnych z lokalną społecznością nie było sprzeciwu nawet w przypadku planów budowy elektrowni wiatrowych i ogromnej bioelektrowni, czyli inwestycji tradycyjnie spotykających się w naszym kraju z protestami mieszkańców.

– Zakładamy że wszystkie inwestycje na terenie województwa świętokrzyskiego będziemy realizować w tym samym składzie i model: biomasa, wiatr, słońce będzie wizytówką tego województwa – informuje Łukaszek i wylicza korzyści, które dzięki inwestycjom będzie odnosić gmina Rzędów. – Przede wszystkim podatki, zmniejszenie bezrobocia, stała praca – kontrakty na 25 lat dla wszystkich chętnych do współpracy rolników. Ponadto uczestnictwo inwestorów w życiu społecznym gminy, stymulowanie młodzieży do podejmowania studiów na potrzebnych inwestorom kierunkach, podnoszenie poziomu kulturowego gminy. Naukowcy z zespołu konsultacyjnego będą prowadzili wykłady z zakresu energetyki odnawialnej i szeroko pojętej świadomości ekologicznej w miejscowym gimnazjum.

Inwestycje planowane w ramach Programu „Rzędów” znajdują się na różnym etapie realizacji. Projekt bioelektrowni jest już po wstępnych założeniach techniczno-ekonomicznych, w przypadku farmy wiatrowej prowadzone są badania prędkości wiatru, a pod farmy fotowoltaiczne jest już wykupowana ziemia i to one mają szansę najszybciej rozpocząć produkcję energii. Możliwe jest to już w przyszłym roku. Ukończenie wszystkich planowanych inwestycji i uroczyste uruchomienie projektu „Rzędów” jest przewidziane na wrzesień 2015 roku.

źródło: Gramwzielone.pl
Reklamy

3 uwagi do wpisu “Gram w zielone

  1. wystarczy przejechać się po terenie Czech. Oni maja mnóstwo tego typu inwestycji, ostatnio bylem zdziwiony jak wiele. nawet przy naszej granicy, gdy jedzie się w kierunku Pragi. co krok skupiska baterii fotowoltaicznych. To cieszy, czas na nas tez. Klimat się zmienia i mamy coraz więcej nasłonecznienia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s