Modnie, wygodnie i ekologicznie


Ekologia na co dzień to także ekologiczne ubrania. W dzisiejszych czasach wzrasta świadomość społeczna na temat produkcji ubrań. Coraz więcej osób zastanawia się z jakiego materiału, w jaki sposób i gdzie postały materiały na odzież. Zainteresowanie konsumentów jest tym większe im więcej media publikują  raporty, prezentują nagrania w jakich warunkach pracują „niewolnicy” tworzący  dla Nas ubrania.

Światowa produkcja ubrań 

Ok. 60% światowej produkcji ubrań odbywa się w Azji (przede wszystkim w Chinach, Indiach, Bangladeszu, Sri Lance), gdzie zatrudnionych jest ponad 100 milionów pracowników. Ich prawa są ustawicznie łamane.

ubrania-napis1.jpg

Naga prawda o ubraniach

W TV często można obejrzeć program o niewolniczym traktowaniu ludzi pracujących przy produkcji odzieży. Jednak TV nie pokazuje wszystkich problemów z jakimi zmagają się pracownicy. Głodowe wynagrodzenia, zbyt długi czas pracy, niehigieniczne i niebezpieczne miejsca pracy, odbieranie praw człowieka, a nawet molestowanie seksualne z tym zmagają się azjatyccy pracownicy.

Polecam obejrzeć „Pot łzy i ciuchy”. Brytyjczycy na własnej skórze doświadczyli pracy w hinduskich „fabrykach” odzieży. Oglądając ten serial a raczej dokument można uświadomić sobie jak „świat mody” jest bezwzględny i jak skomplikowany jest łańcuch dostaw.

„Grenn is the new black”

Świat mody od kilku sezonów propaguje ekologiczna modę. Powiedzenie „grenn is the new black”  „zielony to nowy czarny”) odnosi się właśnie do zmianach w przemyśle odzieżowym, coraz poważniej mówi się o „brudnej stronie” świata mody.

Przemysł odzieżowy musiał się ocknąć bo coraz bardziej świadomi konsumenci zaczęli tego wymagać. Efektem tego ocknięcia jest „ekologiczna moda”, a właściwie „ekologiczne mody”, bo – jak to w życiu bywa – pomysłów na modne, a jednocześnie eko-przyjazne ubranie projektanci zaproponowali co najmniej kilka. Poniżej wyjaśniamy obowiązujące w eko-modzie (i pojawiające się na metkach eko-ciuchów) pojęcia:

Konsumencie rób DOBRE ZAKUPY!

Wielu projektantów wykorzystuje nurt ekologicznej odzieży. Ekologiczne ubrania powinny być wykonane z włókien roślin, które są naturalnie uprawiane bez niszczenia środowiska, czyli np. z lnu czy bawełny organicznej. Ważne jest by przy produkcji nie używano pestycydów, nie podawano ich chemicznej obróbce i nie stosowano chemicznych barwników.

Coraz więcej znanych marek stawia na ekologiczne ubrania, a są to m.in.: Marks & Spencer, H&M, Reserved

Chcesz być modna, bądź eko!

Joanna Paradecka– ekologiczna projektantka

„Eko-ego” ekologiczna kolekcja Odzieżowego Pola

Emma Watson dla People Tree - wiosna 2011

Aktorka Emma Watson kontynuuje współpracę z marką odzieży ekologicznej i etycznej People Tree.

Ubrania ekologiczne – z natury niewygodne.

Aby zakończyć temat rozprawmy się jeszcze z trzema mitami dot. odzieży ekologicznej:

Mit 1 – Ekologiczne ubrania są brzydkie i niemodne.
Skończyły się czasy, gdy ubrania ekologiczne przypominały stroje chłopa pańszczyźnianego sprzed wieków. Coraz więcej projektantów i firm odzieżowych na świecie tworzy w nurcie „eco-chic” (jako przeciwieństwa do nurtu „eko-przaśnego”), choć – to prawda – ci projektanci i firmy odzieżowe nadal są w mniejszości.

Mit 2 – Ekologiczne ubrania są droższe.
Ten mit ma się dobrze i wynika z tego, że na rynku odzieżowym jest mnóstwo producentów oferujących tzw. „barachło” czyli ciuchy bardzo tanie, uszyte byle jak i z byle czego, które na dodatek nie przetrwają sezonu (a czasem nawet pierwszego prania). Takich ubrań w wydaniu „eko” po prostu nie ma.

Mit 3 – Nie ma w Polsce ekologicznych ubrań.
No cóż, nie będziemy wam mydlić oczu: ubrać się modnie i ekologicznie w Polsce jest dużo trudniej niż w innych krajach UE. Ale opcji jest coraz więcej i to zarówno dla osób, które same sobie szyją lub przerabiają ubrania, jak i dla tych, które wolą pójść na zakupy do sklepu.

Ekoistka

materiały i inspiracje znalezione w sieci

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Modnie, wygodnie i ekologicznie

  1. Pingback: Uwierz w siebie i śmiało płyń pod prąd … PIOSENKA DNIA – #Live 4 Live

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s