Uzdrowisko Busko- Zdrój w rękach samorządu


Samorząd województwa świętokrzyskiego będzie mógł przejąć uzdrowisko w Busku- Zdroju. Ministerstwo Skarbu Państwa zmodyfikowało plany prywatyzacji uzdrowisk i dało regionom prawo do ich przejęcia. Taka deklaracja padła podczas dzisiejszego spotkania ministra skarbu państwa z marszałkami województw, w których funkcjonują państwowe sanatoria.
    „Zadeklarowaliśmy chęć przejęcia uzdrowiska w Busku-Zdroju”- powiedział Radiu Kielce marszałek województwa Adam Jarubas. „Pierwsze decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu miesiąca”- dodał. Ministerstwo miałoby przekazać uzdrowiska samorządom nieodpłatnie, ale w zamian oczekuje przedstawienia planu rozwoju na najbliższe 5-7 lat. „Przez najbliższe trzy lata, w Busku trzeba byłoby zainwestować 14 milionów złotych”- stwierdził marszałek Adam Jarubas. Jak poinformował, nie musi to oznaczać konieczności wydawania pieniędzy z budżetu województwa. „Istnieje szansa na wykorzystanie środków Unii Europejskiej z nowej perspektywy finansowej, a wkład własny mógłby być zapewniony z zysków generowanych przez uzdrowisko”- dodał. Sanatorium w Busku-Zdroju osiągnęło w ubiegłym roku ponad milion zł zysku, w poprzednich latach było to 900 tys. i półtora miliona złotych.
Dodatkowo, do nowej spółki zarządzającej uzdrowiskiem chce wejść samorząd Buska-Zdroju. Burmistrz Waldemar Sikora zadeklarował przekazanie na jej rzecz kilkuhektarowej działki z pełnym uzbrojeniem, nieopodal sanatorium „Włókniarz”.
Do przejęcia od Skarbu Państwa uzdrowiska w Busku-Zdroju potrzebna jest jeszcze zgoda Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. „Będę rekomendował radnym przyjęcie takiej uchwały” – zapowiedział Adam Jarubas.
Bartłomiej Zapała

źródło: http://www.radio.kielce.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s