Ekojazda to się naprawdę opłaca?!


Nawet 1 000 zł na rachunkach za paliwo oraz około 400 kg CO2 może zaoszczędzić w ciągu roku kierowca, prowadząc samochód zgodnie z zasadami ekojazdy – zapewnia Ministerstwo Środowiska, w komunikacie informującym o rozpoczynającej się kampanii „Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!”.

Projekt nawiązuje do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), który rozpoczął się w niedzielę, 16 września.

– Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską, aby zachęcić społeczeństwo do ekologicznych sposobów podróżowania – jazdy na rowerze, środkami komunikacji miejskiej i chodzenia. Punktem kulminacyjnym ETZT jest Dzień Bez Samochodu obchodzony 22 września – czytamy w komunikacie resortu.

Ministerstwo Środowiska od wielu lat prowadzi działania edukacyjne towarzyszące ETZT, zachęcające do ekologicznego podróżowania. W tym roku kampania resortu skupia się na promocji zasad przyjaznej środowisku jazdy samochodem.

– Samochód to główny środek transportu dla ponad 80 proc. mieszkańców miast. W wielu sytuacjach z jazdy nim nie da się zrezygnować. Jednak poruszając się autem, warto wyrobić w sobie pewne nawyki, które z jednej strony przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin, a z drugiej przyniosą także wymierne korzyści finansowe samym kierowcom – przekonuje Marcin Korolec, minister środowiska.

Ekojazda to taki styl prowadzenia samochodu, który powoduje jak najmniejsze zużycie paliwa. Taka jazda jest więc przyjazna i dla środowiska, gdyż przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, i dla portfela.

– Dzięki trzymaniu się zasad ekojazdy można zaoszczędzić nawet około 1 litra na 100 przebytych kilometrów. Jeżeli więc kierowca pokonuje rocznie 20 tys. km, to w jego portfelu może zostać nawet 1 000 zł. Ponadto, przeciętny samochód emituje do powietrza ok. 160 gramów CO2 na kilometr. Przy założeniu, że kierowca pokonuje 20 tys. km rocznie – powoduje on, że do atmosfery dostają się nawet 3 tony tego gazu. Do zneutralizowania takiej ilości CO2 potrzebnych jest aż 7 drzew. Jeżeli jednak ten sam kierowca będzie stosował zasady ekojazdy, może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 300-400 kilogramów na rok – informuje resort.

Aby poznać podstawowe zasady ekojazdy, Ministerstwo Środowiska przygotowało stronę internetową http://www.miejskajazda.pl.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s