Ekologiczna wyprawka szkolna. Dlaczego nie…


Rok szkolny tuż tuż. Rodzice maja nie lada wyzwanie, czas zacząć kompletowac wyprawkę szkolna. Kilka porad zaczerpniętych z ekologi.pl znajdziesz dzisiaj u mnie na blogu….. Dzięki nim nie tylko można zaoszczędzić nieco grosza w portfelu ale także przyczynić się do ochrony środowiska.

„ … musimy nauczyć się dbać o środowisko,
w którym mamy Żyć, chodzi o to,
czy nauczymy się tego na czas…”
David Geates

A więc pora na zakupy

Wybierając się na zakupy nie zapomnij przejrzeć wyposażenia biurka swojego dziecka, ponieważ wiele artykułów może pozostało z poprzedniego roku szkolnego. Gumki, ołówki, kredki, długopisy i inne materiały biurowe nie maja ważności tylko na jeden rok szkolny, warto zwrócić uwagę dziecku na zalety korzystania z dostępnych już artykułów. Dlaczego? Od najmłodszych lat należy uczyć dziecko szacunku do pieniądza oraz szacunku do przyrody. W ciekawostkach zamieszczonych na blogu znajdziesz informacje np. jak długo rozkładają się śmieci przez Nas wytwarzane.

W każdym domu znajdziemy niepotrzebne materiały biurowe jak długopisy, linijki lub zeszyty kupione „na zapas”. Dokonując takiego przeglądu nasza lista zakupów nieco się skróci, a uchronimy się przed zbędnymi wydatkami. Poszukiwania można oczywiście zrobić razem z dziećmi – będzie to dobry element edukacji ekologicznej.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów i jakie produkty powinniśmy wybrać aby były na prawdę ekologiczne?

Towary wysokiej jakości- taki właśnie powinien być Nasz cel, bo produkty te będą służyć dziecku a czasem i nam przez dłuższy okres czasu niż jeden rok szkolny. Produkty jednorazowe np. popularne plastikowe pisaki możemy zastąpić takimi, w których wkład jest wymienny lub można ponownie go napełnić. Zwróć uwagę na materiał z którego wykonane są przybory szkolne, producenci coraz częściej wykorzystują surowce z recyklingu czy surowce odnawialne.  W taki sposób na sklepowych półkach znajdujemy ekologiczne zeszyty, teczki, plecaki a nawet długopisy. Zeszyty, notatniki i bloki wyprodukowane z makulatury są powszechnie znane. Ale na rynku dostępne są też wykonane z papieru bananowego. Zeszyt wyprodukowany jest w 80 proc. z makulatury, a w 20 proc. z odpadów z produkcji żywności z bananów. Dodatkowo zeszyt przyjemnie pachnie, a na kartkach widać „kawałki” bananowca. Jeżeli chcemy mieć coś oryginalnego możemy kupić też „muzyczny” kołonotatnik. W sklepach internetowych dostępne są zeszyty, w których okładka wykonana jest z płyty winylowej.

Designerskie eko-gadżety 

Spójrzmy prawdzie w oczy – zdecydowana większość dzieci ma już telefony komórkowe,  a laptopy czy tablety nie są rzadkim widokiem na szkolnych korytarzach. Korzystając z tych urządzeń, trzeba je jakoś naładować. I tutaj z pomocą może przyjść plecak Array Solar Backpack, który nie tylko udźwignie ciężar książek, ale przy pomocy 10-watowego panelu fotowoltaicznego  naładuje komórkę, aparat fotograficzny, tablet albo latpota. Plecak posiada również akumulator o dużej pojemności, który może podwoić czas pracy laptopa i wodoodporną powłokę wykonaną z przetworzonych butelek PET.

Wydaje się, że plecak ma same zalety, może dlatego jest tak drogi. Bo za przyjemność posiadania tego eko-gadżetu trzeba zapłacić około 400 dolarów.

Niezbędnym elementem jest także kalkulator. Dlaczego, więc nie wybrać takiego, który będzie bardziej przyjazny dla środowiska? Producent aparatów Canon niedawno wdrożony linię kalkulatorów, które są wykonane zostały z materiałów pochodzących z recyklingu aparatów czy drukarek. Urządzenie wyposażono także w zasilaną energią słoneczną konstrukcję. Cena: od 10.99 do 15.99 dolarów.
Mądry wybór to podstawa a może hand made
Kupując artykuły dla naszych pociech powinniśmy wybierać nietoksyczne produkty. Klasyczne kredki i ołówki możemy zastąpić nielakierowanymi. Naturalne gumki do ścierania nie zawierają sztucznych barwników i aromatów, a dużo bezpieczniejsze są kleje i korektory, które mają w swoim składzie wodę. Produkty te są zdrowsze. Należy pamiętać, że dzieci mają styczność z tymi artykułami przez wiele godzin.

Aby ułatwić wybór odpowiednich produktów, producenci umieszczają na nich znaki ekologiczne. Na artykułach wykonanych z drewna możemy znaleźć certyfikat FSC (Forest Stewardship Council). Kupując produkty z logiem FSC mamy pewność, że drewno z którego zostały wykonane pochodzi z lasu zarządzanego zgodnie z dobrem przyrody i społeczności. Artykuły papiernicze mogą być oznaczone logiem Paper by Nature. Promuje on przyjazną środowisku praktykę przetwarzania papieru. Oprócz tych znaków na opakowaniach  powinny znajdować się informację o tym, że użyto do produkcji makulaturę. Dodatkowo na stronach internetowych niektórych firm znajdziemy dokładny opis przebiegu produkcji oraz użytych do tego celu materiałach.

Nie po wszystkie artykuły musimy chodzić do sklepu – możemy je zrobić sami!

Do wykonania piórnika wystarczy kawałek materiału, igła z nitką i trochę chęci. Taka praca może okazać się świetną zabawą dla nas i naszych dzieci, a jednocześnie zrobimy coś bardzo oryginalnego.
Wybór przyborów szkolnych jest ogromny. Ekologiczne artykuły coraz częściej wypierają te zwyczajne. Ale warto pamiętać, że wybierając takie produkty pomagamy chronić środowisko. Takie zakupy możemy potraktować jak lekcję zasad ekologicznych dla naszych dzieci.
inspiracja a więc źródło http://www.ekologia.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s