Katastrofa ekologiczna… co dalej z Chańczą


Zalew Chańcza to największa wakacyjna atrakcja regionu. Zalew pełni istotną rolę rekreacyjną dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego. „Chańcza” daje możliwość: kąpieli w 2 kąpieliskach, które w sezonie są strzeżone przez ratowników WOPR, pływania rowerem wodnym, kajakiem czy łódką oraz uprawiania windsurfingu i wędkarstwa.

Krótka charakterystyka zalewu wg wikipedii 🙂

Zalew Chańcza to zbiornik retencyjny na Czarnej Staszowskiej, zlokalizowany w pobliżu miejscowości Chańcza w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego w widłach utworzonych przez drogi wojewódzkie nr 756 i 764.

Południowa część zbiornika leży w powiecie staszowskim (14 km od Staszowa), północna w powiecie kieleckim (kilka km na południe od Rakowa).

Zalew Chańcza położony jest na wysokości 216,8 m n.p.m. Obszar zalewu obejmuje tereny otuliny Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego i Chmielnicko-Szydłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Teren wokół zalewu jest lekko pofałdowany.

Zalew powstawał przez 10 lat, od 1974 do 1984 roku. Powierzchnia lustra wody to 340 ha. Maksymalna pojemność zbiornika wynosi 40 mln. m³ wody. Głębokość (poza okresami suszy i powodzi) waha się od 11 metrów w pobliżu tamy do poniżej 3 metrów w północnych krańcach.

Zalew powstał przez zalanie fragmentu doliny rzeki Czarnej wraz z przylegającymi łąkami, pastwiskami i kilkoma zabudowaniami. Tereny były miejscami zakrzaczone i porośnięte lasem. Krzewy i drzewa wycięto, zostawiając jednak pnie. Budowle (młyn, mostek, nasyp drogowy) częściowo rozebrano i wyburzono, ich pozostałości, pokryte w większości osadem rzecznym znajdują się na dnie jeziora. Dno zalewu jest przez to zróżnicowane, pełne wypłyceń i głębi. Przeważnie piaszczyste, z wyjątkiem rozlewisk w okolicach Rakowa. Po obfitych opadach pojawiają się osady naniesione przez zasilające rzeki i strumienie.

Północne krańce zalewu porastają rośliny wynurzone, między innymi trzcina i pałka wodna. Na większości płycizn, których głębokość nie przekracza 2 m można spotkać roślinność podwodną. Przeważnie łagodne i suche brzegi porośnięte są lasem sosnowym, dzięki czemu panują dobre warunki do biwakowania. Zorganizowany jest szereg płatnych pól namiotowych z dostawą wody pitnej i wywozem śmieci.

Z czym kojarzy Ci się Chańcza?

Mi, Zalew Chańcza kojarzy się z wakacjami, plażowaniem, opalaniem, pięknymi terenami, słońcem, czystą plażą i wodą, w której w miarę bezpiecznie można było popływać. Od najmłodszych lat wakacje spędzałam nad zalewem Chańcza. Dlatego też zdziwił, a nawet zasmucił mnie fakt że ta piękna, idylliczna kraina popada w ruinę, dlaczego tak się dzieje…
Jeżeli coś wiecie to napiszcie…..

Lokalna prasa informuje 

Jak podaje lokalna prasa – „Małże i ryby rozkładające się na błotnistym mule i  potężny smród. Tak dziś wygląda zalew Chańcza. W ciągu ostatnich miesięcy poziom wody obniżył się o 4 metry!” 
Mieszkańcy województwa owszem jeżdżą nad zalew, ale w celach innych niż korzystanie z wodnych kąpieli. Nie łatwo spotkać tu nawet  wędkarza. Podobno nawet raki znikły z zalewu i jego odpływów. Tytułowa katastrofa ekologiczna widoczna jest również po braku egzotycznego ptactwa, które niegdyś przyciągały nad Chańczę ornitologów. 
Tegoroczna susza oraz wykorzystywanie wody z zalewu do celów przemysłowych zgotowali taki los Chańczy i pozbawiają okoliczna ludność atrakcji.
źródło zdjęć: lokalna prasa
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Katastrofa ekologiczna… co dalej z Chańczą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s