Ekologia ciekawa jest…


Czy wiesz, że ciekawostki ekologiczne są jednym z najbardziej popularnych tematów  poszukiwanych w internecie?

Poniżej znajdziesz ciekawy, stale powiększany zbiór informacji o ekologii, ochronie środowiska naturalnego i promocji zdrowego trybu życia. Kopiuj i powielaj! Pomagaj być eko!

 1. Prawie 50% ze śmieci wyrzucanych do kosza każdego dnia można wykorzystć jako kompost.
 2. Okolo 700 kg tlenu tyle wynosi dobowe zapotrzebowanie 2500 ludzi, i tyle moze wyprodukowac jeden hektar lasu lisciastego.
 3. Okolo 17 drzew, tyle potrzeba aby wyprodukowac jedna tone papieru,
 4. Z badan przeprowadzonych w Waszyngtonie wynika, ze osoby palace papierosy biora czesciej zwolnienia i pracuja mniej wydajnie.
 5. Wokól Ziemi krazy okolo 10 tysiecy satelitów, w tym wiele wycofanych z eksploatacji.
 6. 9 na 10 osób chętnie by poddawało recylkingowi materiały codziennego użytku, gdyby recykling nie wiązał się z uciążliwością lub większymi kosztami.
 7. 1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody
 8. Rzucona w lesie butelka plastykowa rozłoży się w ziemi po 500latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach. Ale las może spłonąć!
 9. W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.
 10. Około 360 mln kilometrów kwadratowych powierzchni Ziemi zajmują morza i oceany. Niestety człowiek wykorzystuje je często jak wysypisko śmieci, niszcząc ogromną część zamieszkujących je roślin i zwierząt.
 11. Z osady niedaleko Niagary wysiedlono wszystkich (ok. 1000) mieszkańców, kiedy okazało się, że ich domy zostały wybudowane na starym od lat nieużywanym składowisku toksycznych odpadów. Wcześniej w tej okolicy odnotowano niepokojący wzrost zachorowań na raka i większy od przeciętnego odsetek dzieci z wadami wrodzonymi.
 12. Metan który powstaje w przewodach pokarmowych bydła i innych zwierząt domowych dostaje się do atmosfery i przyczynia się do wzrostu temperatury naszej planety.
 13. Według danych ONZ z 1988 r. Aż 2/3 mieszkańców miast na świecie oddycha powietrzem zawierającym smog.
 14. Ocieplenie klimatu może spowodować, że w 2050 r. tereny wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii znajdą się pod wodą.
 15. Kapiący kran moze spowodowac, ze w ciagu doby wycieknie ok. 36 litrów wody, natomiast nieszczelna spluczka w WC moze spowodowac wyciek około 720 litrów wody w ciagu doby.
 16. W jednej z poprzednich akcji Sprzątania Swiata z 5 stawów tatrzanskich pletwonurkowie wydobyli w sumie: 180 kilogramów monet oraz 100 kilogramów złomu.
 17. Około 16% ceny produktu to koszt opakowania, które docelowo ląduje w Twoim koszu na śmieci. Zastanów się robiąc zakupy.
 18. Butelki, torebki śniadaniowe bądź torby na zakupy stanowią ok. 7% masy wszystkich śmieci, ale zajmują dużo miejsca, niemal 30% wszystkich odpadów.
 19. Anglicy wyliczyli, że wyrzucane w ciągu roku butelki z politereftalanu etylu (PET), ustawione jedna na drugiej utworzyły by wieżę o wysokości 28 mln km, co stanowi 73-krotną odległość Ziemi od Księżyca.
 20. Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 watowej żarówki (starego typu) przez 4 godziny.
 21. Według danych Najwyższej Izby Kontroli aż 86% polskich zakładów nie ma urządzeń do redukcji zanieczyszczeń gazowych. A wojewódzkie fundusze ochrony środowiska kupują papiery wartościowe, zamiast wspierać wszelkie przedsięwzięcia proekologiczne.
 22. W Polsce tylko 222 tysiące ton odpadów komunalnych jest kompostowanych (2%). Dla porównania w Danii, Szwajcarii, Szwecji od 60%-80% !!!
 23. Co roku umiera na świecie 49 milionów ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 75 procent zgonów następuje przedwcześnie wskutek zatrucia środowiska oraz niewłaściwego trybu życia.
 24. Jak alarmuje czasopismo National Geographic „..rtęć z jednego tylko termometru może zanieczyścić jezioro o powierzchni 4,5 hektara, a zniszczone termometry każdego roku powiększają rzekę odpadów wytwarzanych przez mieszkańców USA o jakieś 17 ton rtęci”. Pierwiastek ten jest wchłaniany przez ryby. jeśli taką rybę zje człowiek również jego organizm zostanie zatruty, co może powodować uszkodzenie układu nerwowego.
 25. Zaledwie półgodzinne bierne palenie może się przyczynić do uszkodzenia serca zdrowej osoby niepalącej – alarmuje kanadyjska gazeta The Globe and Mail w raporcie z badań przeprowadzonych niedawno w Japonii.

źródło: internet

Reklamy

7 uwag do wpisu “Ekologia ciekawa jest…

 1. Technologia pędzi do przodu. Coraz to bardziej staramy się być eko. Można powiedzieć, że powstaje taka moda. Coraz to lepsze sprzęty, coraz bardziej zaawansowana technologia. Naprawdę- świat gna do przodu. Ciekawe co będzie za 20 lat. wszystko będzie zdrowe, ekologiczne? czy w którymś momencie jednak sprawa się obróci? Kto wie:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s