ZAKOŃCZYŁ SIĘ I ETAP PROGRAMU INWESTYCYJNO-NAUKOWEGO RZĘDÓW


Uroczyste podsumowanie dotychczasowych działań i oficjalne przekazanie Założeń Techniczno-Ekonomicznych Programu odbyło się 10 sierpnia 2012 roku w Urzędzie Gminy w Tuczępach.

Gospodarzami spotkania byli: Wójt Gminy Tuczępy- Marek Kaczmarek, Główny Inwestor- Prezes Termo-Klima MK- Marek Kurtyka i Wojciech Łukaszek- Dyrektor Programu.

Cel inwestycji

Program Inwestycyjno-Naukowy Rzędów powstał w celu rewitalizacji terenów kopalni siarki i okolicznych poprzez budowę bioelektrowni ELECTRA®, farmy fotowoltaicznej i farmy wiatrowej. Patronat honorowy nad Projektem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego- Adam Jarubas oraz Polska Izba Biomasy.

Inwestorzy:
-Główny Inwestor- TERMO-KLIMA MK Sp. z o.o. Sp. K.- Prezes Marek Kurtyka;
-Georyt Solar;
-Green Power Development;
– Rynkowa Agencja Świętokrzyska.
Obecni na spotkaniu wszyscy współpracujący ze sobą Inwestorzy przedstawili prezentacje poszczególnych części Projektu.

BIOELEKTROWNIA

Powstaniem bioelektrowni zajmuje się Wojciech Łukaszek, który jednocześnie koordynuje prace całego Programu i wszystkich Inwestorów.
Bioelektrownia powstanie na powierzchni 18,12 ha w Rzędowie. Wstępne założenia techniczno- ekonomiczne w oparciu o zbilansowaną ilość biomasy zdeklarowanej w listach intencyjnych i umowach ustnych zebranych od rolników potwierdziły, że elektrownia posiadać będzie moc 9,6 MW. Będzie miała 6 komór fermentacyjnych o pojemności 6300 m³ każda, do których dobowy wsad wynosic będzie 650 ton, z czego ok. 550 ton- to biomasa, a pozostałe to odpady gastronomiczne ( zdeklarowane na ten moment ok. 50 ton dziennie) i inne. Oprócz energii produkowane będzie w Rzędowie ok. 25 tys. ton nawozów rocznie. Decyzją Inwestora pozostaje określenie jaki to będzie nawóz. Po badaniach substratów w Instytucie Technologiczno- Przyrodniczym i Laboratorium Instytutu Inżynierii Rolnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu sugeruje się, by oprócz nawozów specjalnych do upraw roślin na biomasę był to również nawóz do trawników i ogrodniczy.
Bioelektrownia w Rzędowie posiadać będzie wiele elementów, które nie występują jeszcze w żadnej na świecie. Po raz pierwszy wykorzystany zostanie mikronizer– urządzenie do rozbicia substratu na cząsteczki o wielkości kilkudziesięciu mikronów z jednoczesnym rozerwaniem błon komórkowych. Dzięki temu rozwiązaniu skrócony zostanie czas wygazowania substratu. Nowym również rozwiązaniem będzie tomograficzny kontroler równomierności wymieszania wsadu, co pozwoli na uzyskanie jednorodnej, jednolitej masy. Na użycie mikronizera i tomografu podpisane przez Inwestora umowy zapewnią wyłączność w stosowaniu ich tylko w technologii ELECTRA®.
Po raz pierwszy oficjalnie Dyrektor Łukaszek zaprezentował w Tuczępach pierwszy kilogram wyprodukowanych nasion perzu wydłużonego zbitokępkowego, który wyrośnie na naszych polach oraz pierwsze kolby nowej odmiany wysokoenergetycznej, wysokocukrowej kukurydzy, która prawdopodobnie otrzyma nazwę TUCZĘPY, a jej wydajność to ok. 70-80 ton masy zielonej w ciągu roku.
Szacunkowy całkowity koszt bioelektrowni wyniesie ok. 148 000 000 zł.

FARMA WIATROWA

Inwestorem farmy wiatrowej jest firma Green Power Development z Krakowa. Zamierzeniem Inwestora jest realizacja projektu przez spółkę powołaną wyłącznie do tego celu, której udziałowcami będą firmy Green Power Development oraz Contino Wind Group.

Firma działa od 2009 roku i zajmuje się kompleksowym przygotowaniem projektów farm wiatrowych.
Projekt przewiduje wybudowanie;
– 3-5 turbin wiatrowych o mocy 3 MW każda;
– dróg dojazdowych, placów montażowych;
– tras kablowych, infrastruktury elektroenergetycznej.

Główne działania zmierzające do powstania farmy wiatrowej:
– zabezpieczenie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
– wykonanie szczegółowej analizy logistycznej oraz projektu energetycznego;
– przeprowadzenie badań przyrodniczych i innych niezbędnych do uzyskania decyzji środowiskowej;
– Wykonanie szczegółowych pomiarów parametrów wiatru na maszcie ( kierunku, siły wiatru, ciśnienia)- przez min 1 rok, w celu dobrania odpowiedniej turbiny;
– uzyskanie ostatecznego pozwolenia na budowę- III-IV kwartał 2016 roku.
Jedna z turbin posiadać będzie taras widokowy– specjalnie zamontowana gondola przesuwać się będzie po maszcie do wysokości 100-120 m, z której będzie można podziwiać widoki.
Koszt inwestycji- ok. 100 000 000 zł.

FARMA FOTOWOLTAICZNA

Inwestor- firma Georyt Solar z siedzibą w miejscowości Nieciecza k/ Żabna w woj. małopolskim. Firma wybudowała pierwszą w Polsce farmę na powierzchni 1,9 ha w Wierzchosławicach z modułów produkowanych we własnej fabryce w Tarnowie.
W chwili obecnej prowadzone są rozmowy z właścicielami działek pod budowę farmy dlatego nie wiadomo jeszcze, jaką ostatecznie wielkość będzie miała farma w Rzędowie.
Farma zbudowana zostanie z modułów połączonych ze sobą w tzw. panele. Podstawowy wymiar modułu to; 1,68 x 1,035 x 0,03m. Wszystkie elementu osadzone są w aluminiowej ramie. Waga jednego modułu to 22 kg. Panele ułożone są na stelażach pod kątem ok. 30-35°. Sercem farmy jest kontener z inwerterem. To stacja, w której prąd stały z modułów zamieniany jest na prąd zmienny. Żywotność modułów to czas ok. 25-27 lat.
Firma wybuduje farmę wiatrową w ciągu ok. 6 miesięcy po zakończeniu prac administracyjnych.

II FARMA FOTOWOLTAICZNA- PROJEKT NIZINY

Inwestor- Rynkowa Agencja Świętokrzyska w Kielcach- zajmująca się działaniami zmierzającymi do wdrażania nowoczesnych technologii.
W Nizinach na prywatnej działce o powierzchni ok. 9 ha, wydzierżawionej na 30 lat powstanie druga farma fotowoltaiczna o mocy 4 MW.
Na polu szerokości 130 m stanie 70 rzędów po ok. 240 modułów, które produkować będą energię oddaną następnie do sieci energetycznej.
Nakład inwestycyjny- 28 000 000 zł.
Powstały Program Inwestycyjno-Naukowy Rzędów daje płaszczyznę do prac naukowych.

Zaplecze badawczo-rozwojowe

Do zespołu naukowego, który powstaje przy tej inwestycji zgłosiło akces 27 naukowców z uczelni wyższych z całej Polski. Są to wybitni specjaliści z różnych dziedzin związanych z energetyką i rolnictwem. Praca tego zespołu pozwoli na opracowanie wielu zagadnień istotnych dla energetyki biogazowej, solarnej i wiatrowej.
Wstępne założenie techniczno-ekonomiczne Programu Inwestycyjno-Naukowego Rzędów pokazały, że inwestycja, której pierwszy etap właśnie się zakończył ma sens i wielkie szanse powodzenia. Wierzymy w to tak samo mocno jak Inwestorzy i wszyscy skupieni wokół Programu. Dowodem na to jest fakt ufundowania przez Głównego Inwestora Marka Kurtykę stypendiów dla studentów uczących się na kierunkach przydatnych Programowi, pochodzących z naszej gminy.
Po głównej uroczystości odbyło się spotkanie z 5 uczestnikami programu stypendialnego. Wysokość stypendium wynosić będzie 1 tysiąc zł. miesięcznie przez cały okres studiów. Jeśli wybrani studenci z tego skorzystają- zapewnią sobie wykształcenie, przyszłościowy zawód i możliwość dobrej pracy.

Kilkugodzinne spotkanie dało jasny obraz tego, co powstaje w naszej gminie. Wielu ludzi zaangażowało się w ten Projekt i równie wielu mu sprzyja. Piotr Żołądek zapewnił o całkowitym wsparciu ze strony władz wojewódzkich.

Wielkimi krokami zbliżamy się do celu. Termin oddania bioelektrowni zaplanowany jest na 20 września 2015 roku. Czekamy na ten dzień. Ważny dla wszystkich obecnych na tym spotkaniu i dla nas – mieszkańców gminy Tuczępy.

źródło:www.tuczepy.pl

Reklamy

5 uwag do wpisu “ZAKOŃCZYŁ SIĘ I ETAP PROGRAMU INWESTYCYJNO-NAUKOWEGO RZĘDÓW

 1. jak sie czyta takie głupoty to człowiek się zastanawia co takim człowiekiem jak Pan Łukaszek kieruje…. w Polsce są problemy przy realziacji biogazowni o mocy 0,5 do 1MW , ponieważ brkauje biomasy i są ogólne problemy a tu masz 9,6MW. Nie wiem czy ktoś przeanalizował te informacje ale proszę sobie wyobrazić ile terenów potrzeba pod same uprawy i poferment.

 2. czy technologia Electra może pokazać obiekt referencyjny? no tak nie może, bo nikt do tej pory nie uwierzył w te bujdy. niestety ani inwestor ani władze samorządowe nie grzeszą inteligencją, a na pewno nie potrafią liczyć. ta bioelektrownia to fikcja i wprowadzanie w błąd. nic z tego nie wyjdzie

  • Panie Pawle – odpowiedź jest prosta – dla mocy 9,6 potrzebnych jest 2.000 ha upraw roślin energetycznych (w gminie Tuczępy mamy już umowy na 2.450 ha) oraz odpady gastronomiczne i przeterminowana żywność (tego jest ponad 100 ton na dobę), ponadto osad ściekowy przydomowych oczyszczalni ścieków i odpady organiczne z międzygminnego składowiska odpadów komunalnych. Proszę wziąć pod uwagę że na terenie gminy Tuczępy mamy ponad 2000 ha nieużytków oraz blisko 1000 ha ziemi odłogowanej. Co do tego jakim jestem człowiekiem i czym się kieruję? Zapraszam na spotkanie – łatwiej mnie wtedy poznać, a czym się kieruję? ponad 18 letnim doświadczeniem w zakresie energetyki biogazowej.
   Nieprawdą jest natomiast, że są jakiekolwiek problemy z budową bioelektrowni 0,5 – 1 MW (najbardziej opłacalne w warunkach polskich są bioelektrownie o mocy 2 -3 MW). W chwili obecnej pracuje w Polsce 28 bioelektrowni, 56 jest w trakcie realizacji budowlanej a ponad 220 ma już warunki zabudowy lub pozwolenia na budowę.
   Co do powierzchni pod uprawy roślin energetycznych przeznaczonych do produkcji biogazu to w Polsce praktycznie wszyscy specjaliści są zgodni – możemy bez żadnych problemów zagospodarować około 2 mln ha. Poferment też nie jest problemem – jest nawozem organicznym, przy czym w bioelektrowniach ELECTRA jest odwadniany, uszlachetniany, suszony i granulowany, tak że finalnym produktem jest workowany, certyfikowany nawóz organiczny o określonym składzie chemicznym. Jeżeli jest Pan zainteresowany kontaktem lub większą ilością informacji, proszę o kontakt z autorką bloga lub wójtem gminy Tuczępy, którzy mogą nas umówić na spotkanie w Rzędowie lub Tuczępach, a jeśli Pan woli w dowolnym miejscu w Polsce.

   pozdrawiam

   Wojciech Łukaszek
   dyrektor
   Programu Inwestycyjno – Naukowego Rzędów.

   Co do drugiego wpisu – myślę że autor jest ten sam – zapraszam na obiekt referencyjny do Żyrardowa – w dniu 22 listopada będzie tam gościła kolejna grupa rolników z terenu województwa świętokrzyskiego oraz ci „nie grzeszący inteligencją i nie potrafiący liczyć” przedstawiciele władz samorządowych. Będzie miał Pan okazję zobaczyć jak wygląda bioelektrownia pracująca w technologii ELECTRA, oraz będziemy mieli okazję na temat jej innowacyjnych rozwiązań porozmawiać.
   A swoją drogą jeśli posiada Pan wiedzę upoważniającą Pana do formułowania takich radykalnych ocen, proszę o kontakt, chętnie takiego eksperta zatrudnimy przy realizacji Programu. Kontakt jak wyżej.

   ponownie pozdrawiam

   Wojciech Łukaszek
   dyrektor
   Programu Inwestycyjno – Naukowego Rzędów.

   • Do Pana W. Łukaszka
    Biogazownia w Żyradowie, czy to ta która ma komory po 4000m3 i tylko 0,14 MW mocy elektrycznej? ciekawe czy wygenerowanej energii wystarczy na pokrycie potrzeb energetycznych samej instalacji, czyli mieszadeł i pomp? Jako instalacja referencyjna to raczej kiepski obiekt, zwłaszcza jeśli w planach jest budowa instalacji na 10 MW (czyli 71 razy większej!). Tak się składa, że znam realia branży biogazowej Panie Łukaszku i absolutnie nie zgadzam się ani z tym, co Pan pisze, ani z tym co mówi. Na jakiej podstawie twierdzi Pan, że instalacje 2-3 MW są najbardziej opłacalne? skoro od 3 lat nie sposób policzyć przychodów biogazowni, a projekt ustawy o OZE zmienia się co pół roku. Znam instalacje wybudowane przy pomocy funduszy unijnych o mocy powyżej 1 MW, które nie są w stanie się utrzymać i przynoszą straty. Czy wie Pan, że właściciel największej ilości biogazowni w Polsce rozważa wygaszenie kilku z nich z powodów ekonomicznych, czy wie Pan, że są w naszym kraju instalacje wybudowane, które nie zostały uruchomione? Czy wie Pan, że firmy zajmujące się rozwijaniem projektów biogazowych same składają wnioski o upadłość w sądzie? Czy orientował się Pan ile projektów z dofinansowaniem unijnym nigdy nie zostało zrealizowanych, Jeśli nie to mogę kilka wymienić.
    Uprawa nieużytków i ziemi odłogowanej – super pomysł, już samo doprowadzenie do kultury zrujnuje przyszłego inwestora (jestem rolnikiem i jestem świadomy tego co piszę)
    Biogaz to bardzo ciężki biznes i nie ma szans powodzenia, jeśli inwestor nie ma innych, stabilnych źródeł przychodu, które będą utrzymywać biogazownię.
    Pisze Pan, że pracuje w branży 18 lat, zestawiając to z jednym obiektem referencyjnym o mocy 0,14 MW, to przepraszam, ale nie ma się Pan czym chwalić.
    Dziękuję za ofertę współpracy, ale nie skorzystam. Nie nazwałbym siebie ekspertem, a na formułowanie tak radykalnych poglądów pozwala mi obserwacja branży. Proszę o uaktualnienie co z projektem w Rzędowie.
    Gruß

 3. Witam, dziękuję za udział a raczej rozpoczęcie dyskusji. Przekaże Panu Łukaszkowi Pański komentarz do którego oczywiście odniesie się w stosownym komentarzu 🙂
  Pozdrawiam
  Patrycja Majcher
  EKOponidzie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s