Przegląd rynku pomp ciepła w Polsce


Internet to skarbnica wiedzy z której trzeba umiejętnie korzystać. Interesując się zrównoważonym budownictwem i wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii w budownictwie mieszkalnym postanowiłam zrobić przegląd dostępnych w Polsce producentów OŹE. Ambitny plan przeszukania internetu w celu odnalezienia producentów instalacji opartych na OŹE zaczęłam od pomp ciepła. Dużą pomocą są branżowe strony internetowe, niekoniecznie producentów danych instalacji (wiadomo że swoje produkty są najlepsze i o konkurencji się nie wspomina potencjalnemu klientowi) . Googlując natrafiłam na stronę poznańskich targów Instalacje  (ogrzewanie-wentylacja-klimatyzacja-wod- kan-gaz), która bardzo pomogła mi w usystematyzowaniu wiedzy na temat pomp ciepła i ich producentów.

Zacznijmy od początku ….

Kto wpadł na pomysł wykorzystania pomp ciepła do ogrzewania ?

Pierwsze informacje teoretyczne na temat możliwości wykorzystania pomp ciepła do ogrzewania pochodzą z połowy XIX wieku (On the Economy of the Heating or Cooling of Buildings by Means of Currents of Air – 1852). Ich autorem jest irlandzki naukowiec William Thomson (Lord Kelvin), który opisał otwarty obieg powietrzny ze sprężarką i dwoma  zbiornikami wody spełniającymi rolę dolnego i górnego źródła ciepła. Urządzenia takiego jednak nie skonstruował. Pierwszy patent dotyczący pompy ciepła pojawił się w 1927 r., a jego autorem był T.G.N. Haldane – angielski wynalazca.

Stany Zjednoczone

Pierwsze instalacje grzewcze korzystające z pomp ciepła powstały w USA w latach 40. XX wieku. Jednak lata 70. to stały i dynamiczny rozwój tej technologii. W 90. latach   postęp technologiczny był już tak zaawansowany, że ich stosowanie do celów grzewczych stało się ekonomicznie bardzo konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych źródeł energii cieplnej. Amerykański rząd dostrzegł zalety pomp ciepła i ustanowił w 1992 roku Prawo Energetyczne w którym zawarte zostały postanowienia o wspieraniu rozwoju geotermii niskotemperaturowej jako alternatywnego, odnawialnego źródła energii (Geotermia niskotemperaturowa w Polsce i na świecie)

Europa

Odzysk niskotemperaturowego ciepła za pomocą pomp ciepła w Europie  zaczął się na początku lat 80. XX wieku, jednak to od 90. lat dopiero zaczął się trwały i szybki rozwój tej technologii. Kraje europejskie, po długim okresie stagnacji, starają się szybko nadrobić opóźnienie w stosunku do USA w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Rozwój energetyki niskotemperaturowej wspierany jest przez Unię Europejską oraz przez poszczególnych jej członków, działanie to ma wpłynąć na wzrost udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii.

Polska

Pierwsze instalacje grzewcze z pompami ciepła zostały zbudowane w Polsce od koniec lat 80 ubiegłego wieku, oczywiście były to instalacje niedoskonałe technicznie, ale spełniały swoją rolę – dostarczały ciepło przy użyciu energii elektrycznej, która była jak na owe czasy tania. Dopiero przełom lat 80 i 90, gdy do głosu doszły mechanizmy wolnorynkowe, spowodował przełamanie blokady technologicznej i zaczął się powolny,
ale systematyczny proces rozwoju pomp ciepła w Polsce (Instalacje 2010).

Poniżej przedstawiam slajd z prezentacji  (Instalacje 2010)

Producentów pomp ciepła oczywiście jest więcej niż na załączonym slajdzie, jednak zebranie ich wszystkich zostawiam sobie na inny termin 😉

Wykaz dostępnych firm oferujących pompy ciepła Firmy oferujące pompy ciepła

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Przegląd rynku pomp ciepła w Polsce

  1. Bardzo przydatne zestawienie firm instalujących pompy ciepła – widzę jednak, że firma, z którą byłem ostatnio w kontakcie – Ecotherm – ma niepoprawny adres – powinien być ul. Pilchowicka 27, lok. 3c, 02-175 Warszawa (adres strony internetowej – http://www.versatech.pl jest poprawny).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s