Europa wie co się opłaca, Polska oszczędza a później dopłaca


Energia odnawialna wykorzystywana jest przez europejczyków od wielu lat. Zachód wie jak zainwestować swoje pieniądze, aby zapewnić sobie spokojne i komfortowe życie. Jest tak wiele możliwości wykorzystywania energii odnawialnej w życiu codziennym tylko należy się „po nią schylić”.

Budownictwo energooszczędne staje się standardem i jest to w interesie jednostki i społeczeństwa. Inwestor powinien dbać o rozwiązanie energooszczędne, bo przecież chodzi o jego pieniądze a przede wszystkim o mniejsze koszty eksploatacji domu. Termoizolacja, rekuperacja czy energooszczędny system grzewczy np. pompa ciepła to niezbędne elementy domu taniego w eksploatacji. Szukając informacji na temat budownictwa energooszczędnego trafiłam na książkę „Dom energooszczędny z pompą ciepła”. Jak mówi okładka książki w Europie co drugi dom buduje się z pompą ciepła, w kilku milionach  starych domów wymienia się kotły na pompę ciepła, natomiast jeżeli chodzi o Polskę – co trzeci inwestor deklaruje zamiar zainwestowania w pompę ciepła. Inwestorzy owszem deklarują że mają zamiar korzystać z centralnego ogrzewania dzięki pompie ciepła, jednak końcowa decyzja co do systemu grzewczego jest inna. Dlaczego tak się dzieje?

Inwestorów z Polski który rozważają C.O pompą ciepła od podjęcia decyzji na „tak” dla tego systemu powstrzymują najczęściej dwie obawy.

Pierwsza z nich to przekonanie że jest to bardzo droga inwestycja. Owszem cały system jest drogi jednak są to koszty w granicach normy dla instalacji grzewczych. Porównując inwestycję w ogrzewanie gazowe, a więc system bezobsługowy, koszty pompy ciepła są bardzo podobne. Za wyborem pompy ciepła do ogrzewania przemawia fakt że pracuje ona zarówno w dzień, jak i w nocy bez potrzeby zapewniania stałych dostaw paliwa. Kluczowy dla efektywności pracy instalacji jest fakt, że aby dostarczyć do budynku 1kWh energii, potrzebujemy pobrać z sieci elektrycznej jedynie 1/4 tej wartości czyli 0,25 kWh, a pozostałe 0,75 kWh pobieramy z gruntu.

Druga obawa dotyczy niewiedzy inwestora na temat systemu oraz brak możliwości kontroli rozwiązań proponowanych przez firmy. Nie zawsze zdanie się na uczciwość instalatora jest dobra inwestycją. Dlatego przy wyborze producenta pomp ciepła czy instalatora należy zaciągnąć opinii niezależnych fachowców (jest wiele branżowych czasopism, które solidnie wykonują swoją pracę), ważna bądź najważniejsza jest opinii użytkowników danej pompy ciepła, w końcu to ludzie którzy zainwestowali i są zadowoleni z pompy ciepła są najlepszą rekomendacją. Moim zdaniem ważne jest również to żeby całością inwestycji  zajmowała się jedna firma, najlepiej jeżeli jest z Nami od początku (od wybory pompy ciepła) poprzez podłączenie kolektora i ogrzewania podłogowego po uruchomienie systemu. Wybór takiego wykonawcy da nam pewność do kogo się zgłosić o pomoc w czasie niespodziewanej awarii systemu.

Europa przoduje w bezpiecznym wykorzystaniu energii odnawialnej dzięki pompie ciepła. W Europie takie systemy grzewcze stosuje się już od 30 lat. Liczba użytkowników P.C. wciąż wzrasta, a dzieje się tak w związku z ciągle rosnącymi cenami ropy i gazu oraz z nieobliczalnością polityczną głównego dostawcy tych surowców czyli Rosji. Zainteresowanie pompami ciepła wg poszczególnych krajów przedstawia poniższy wykres (2006r.)

„Dla pojedynczej rodziny pompa ciepła to tani i bezpieczny (w sensie geopolitycznym) sposób ogrzewania domu. Dla ekonomii i polityki przejście wszystkich domów na ogrzewanie pompą ciepła oznaczałoby zmniejszenie o 1/3 zapotrzebowania na ropę i gaz. Dla światowej ekologii oznaczałoby to także zmniejszenie 0 1/3 emisji CO₂, czyli istotne powstrzymywanie procesu globalnego ocieplenia.”

Polecam lekturę książki „Dom energooszczędny z pompą ciepła”. Książka ta powstała na podstawie cyklu artykułów publikowanych w miesięczniku Budujemy Dom. [Dom Energooszczędny Z Pompą Ciepła]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s