Twój dom w zgodzie z ekologią


„Żyjmy w zgodzie z ekologią takie hasła reklamowe można znaleźć na każdym kroku. Ekologia stała się modnym tematem, który wykorzystują agencje reklamowe dla promowania swoich produktów, Ale czy tak naprawdę chodzi IM o ekologię? o ochronę środowiska? czy tylko i wyłącznie o wyższą sprzedaż!

Duży nacisk jest kładziony na segregację śmiecie, w końcu to też działanie proekologiczne. Jednak jakbyśmy przyjrzeli się tej pseudoekologii, to zauważylibyśmy jak z pięknych, kolorowych pojemników na śmieci, nieczystości są wrzucane do jednego większego pojemnika (bo przecież jest tak wygodniej i taniej). I gdzie tu sens takich działań?!

Każdy z nas może żyć w zgodzie z ekologią w miejscu swojego zamieszkania tylko powinien tego chcieć. Jednak czasem żeby chcieć trzeba mieć odpowiednią wiedzę na temat działań jakie możemy wykonać aby NAM i PRZYRODZIE było lepiej. Zacznijmy od podstaw czyli ekologicznego domu, który da nam komfort i satysfakcję oraz mniejsze rachunki 🙂

Do niedawna ekologię w architekturze kojarzono przede wszystkim z oszczędnością energii. Dziś dużego znaczenia nabiera także dobór materiałów oraz ochrona krajobrazu i przyrody podczas budowy oraz użytkowania obiektu. Nie chodzi jedynie o to, aby nowy dom wtopił się w otoczenie, ale by jego mieszkańcy dbali o ekosystem, którego stali się częścią. Ekologicznie musimy myśleć już w momencie powstawania projektu, a potem oszczędnie gospodarować surowcami podczas budowy i eksploatacji obiektu (dotyczy to także prac remontowych i modernizacyjnych, a nawet rozbiórki). Można powiedzieć, że ekologiczne budownictwo narzuca nam określony styl życia (źródło:serwisy.gazetaprawna.pl).

Ekologiczne budownictwo, często nazywane także budownictwem zrównoważonym to działalność człowieka związana z projektowaniem i wznoszeniem obiektów budowlanych przy wykorzystaniu zachowań właściwych dla zrównoważonego rozwoju, w szczególności przejawiająca się w dbałości o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlanym: począwszy od projektu, poprzez prace konstrukcyjne, eksploatację budynku (właściwą eksploatację, prace remontowe, konserwatorskie i modernizacyjne) – aż do jego rozbiórki. Koncepcja wyznaczania standardów i zasad budownictwa opartego na elementach najmniej szkodliwych dla środowiska przez cały okres „życia” budynku ma źródło w bardzo ważnym miejscu, jakie zajmuje budownictwo w działalności człowieka. Polega m.in. na wykorzystywaniu materiałów bardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego, zmniejszeniu poboru energii, zazielenianiu budynków i terenów do nich przylegających (źródło:wikipedia.pl).

Budownictwo w oparciu o nowoczesne technologie daje nam możliwości wyboru drogi jaką chcemy się kierować:

1. Dom niskoenergetyczny – obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Nazywany jest też domem energooszczędnym.

2. Dom pasywny – standard wznoszenia obiektów budowlanych, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm.

3. Budynek autonomiczny (dom autonomiczny) – budynek zaprojektowany tak, by mógł funkcjonować niezależnie od zewnętrznej infrastruktury, to jest bez dostarczania z zewnątrz energii elektrycznej, wody oraz bez odbierania ścieków i kanalizacji burzowej.

Unia Europejska, aby dać sygnał jej mieszkańcom jak najefektywniej oszczędzać energię opracowała zasadę

„Trias energetica”. Brzmi ona tak:
• Po pierwsze – ograniczmy maksymalnie straty ciepła
• Po drugie – stosujmy odnawialne źródła energii
• Po trzecie – używajmy efektywnie surowce, służące do produkcji energii
Stosowanie tej zasady pomoże krajom Unii Europejskiej dbać o zrównoważony rozwój, co jest jednym z naczelnych celów obecnych czasów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s