Ja też mogę chronić klimat? Oto kilka wskazówek …


Oto kilka wskazówek jaki każdy z nas może chronić klimat. Informacje zebrane są z poradnika WWF „Jak oszczędzać energię w domu”, broszury informacyjnej przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce „Ty też masz wpływ na zmiany klimatu” oraz strony Fundacji Aeris Futuro, http://www.aeris.eko.org.pl, http://www.eko-gminy.pl.

W domu

1. Wybieraj sprzęt elektryczny wysokiej klasy energetycznej (klasy A). W Polsce potencjał oszczędzania energii w wyniku wymiany starych lodówek, pralek i oświetlenia na nowe – to 3,731 GWh, co daje redukcję 4,5 mln ton CO2 rocznie i  zmniejszenie kosztów energii o 1,5 miliarda zł rocznie.

2. Korzystaj ze sprzętów elektrycznych z myślą o oszczędzaniu energii. Wyjeżdżając na dłużej podnieś temperaturę w lodówce o kilka stopni, z pralki i zmywarki korzystaj jedynie wtedy, kiedy są pełne, gotuj zawsze pod przykrywką.

3. Nie umieszczaj lodówki w pobliżu źródeł ciepła lub w miejscu bezpośredniego nasłonecznienia. Ostudź jedzenie przed włożeniem do lodówki. Nie doprowadzaj do jej zamarzania.

4. Wyłącz światło, kiedy go nie potrzebujesz. Wymień żarówki na energooszczędne. W ten sposób oszczędzasz energię i pieniądze.

5. Zmniejsz temperaturę w domu o 1°C. Kiedy wychodzisz oraz w nocy, ustaw termostat na jeszcze niższą temperaturę. W ten sposób ograniczysz rachunki za energię nawet o jedną czwartą.

6. Wyłączaj urządzenia całkowicie z trybu stand-by. Na jedno gospodarstwo domowe to oszczędność rocznie 22 zł i 75 kg CO2, co w skali kraju daje 1 mln ton CO2 mniej. Wyłącz z gniazdka ładowarkę do telefonu, kiedy jej nie używasz.

7. Oszczędzaj wodę. Zakręć kran, kiedy myjesz zęby. Bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Gorący prysznic to przeciętnie cztery razy mniejsze zużycie energii niż gorąca kąpiel.

8. Zabieraj własną torbę na zakupy, nie kupuj za każdym razem jednorazowej reklamówki.

9. Kupuj inteligentnie. Wybieraj urządzenia oznaczone jako energooszczędne, produkty w lekkich opakowaniach oraz produkty poddawane recyklingowi, lokalne i sezonowe produkty żywnościowe, samochody o niskim zużyciu paliwa i jak najniższym poziomie emisji CO2 na kilometr.

W biurze

 1.  Stosuj świetlówki kompaktowe zamiast tradycyjnych, zużywają one 5 razy mniej energii, a ich żywotność jest 10-krotnie dłuższa.
 2. Wybieraj sprzęt oznakowany EnergyStar lub TCO Development. Oznaczenia te gwarantują niższe zużycie energii.
 3. Mitem jest, że wygaszacze ekranu oszczędzają energię, prawdą że monitory zużywają jej najwięcej.
 4. Wyłączaj/hibernuj komputer, jeśli odchodzisz od niego dłużej niż na pół godziny.
 5. Korzystaj z drukarek atramentowych – zużywają o 80-90% mniej energii niż laserowe.
 6. Używaj papieru makulaturowego – do jego produkcji zużywa się o 70-90% energii mniej w porównaniu do papieru tradycyjnego.
 7. Nie drukuj niepotrzebnie. Zamiast listów wysyłaj emaile, nad wspólnymi tekstami pracuj w wersji elektronicznej.
 8. Wychodząc z biura upewnij się, że światło oraz urządzenia zostały wyłączone.
 9. Segreguj odpady.

W podróży

 1. Krótkie dystanse pokonuj pieszo lub wybieraj rower.
 2. Korzystaj z transportu publicznego. W miastach przesiądź się do tramwajów i autobusów.
 3. Na średnie i dalsze dystanse wybieraj kolej.
 4. Z samochodu korzystaj jak najrzadziej. Do zneutralizowania gazów wyemitowanych w ciągu 1 roku przez jedno auto potrzebne jest średnio aż siedem drzew.
 5. Właściwe użytkowanie samochodu pozwala na duże oszczędności energii:
  • dbaj o właściwe napompowanie opon; przy ciśnieniu o 0,5 bara mniejszym od prawidłowego, zużycie paliwa wzrasta o około 5%,
  • wyłączaj silnik podczas postoju i gdy stoisz w miejscu dłużej niż 30 sekund, gdyż mniej paliwa zostanie zużyte przy ponownym włączeniu,
  • unikaj stosowania dodatkowego bagażnika na dachu – sprawia on, że powietrze stawia większy opór pojazdowi, przez co spalane jest więcej paliwa,
  • zmieniaj biegi w odpowiednim momencie, jazda płynna – bez gwałtownego hamowania i przyspieszania – pomoże zaoszczędzić nawet 45% paliwa na tym samym dystansie,
  • używaj oleju silnikowego o niskiej lepkości – najlepsze oleje mogą ograniczyć zużycie paliwa i emisje CO2 o ponad 2,5%

Kompensowanie emisji CO2
Nasz wpływ na środowisko jest nieunikniony. Możesz jednak zmniejszyć swój ślad klimatyczny poprzez  neutralizację CO2 wyemitowanego w domu, pracy i podróży. Dzięki internetowym kalkulatorom CO2 oszacuj swoją emisję i wylicz liczbę drzew, które zakumulują CO2. Jedno drzewo w ciągu swego życia pochłania średnio aż 750 kg CO2.

Możesz drzewa zasadzić sam lub wesprzeć organizacje, które zajmują się zalesianiem lub wspieraniem inwestycji w energię odnawialną. Warto jednak upewnić się wcześniej, że wybrany projekt służy zrównoważonemu rozwojowi lokalnych społeczności.

źródło:http://www.eko-gminy.pl/images/stories/files/ABC%20Ochrony%20Klimatu.pdf 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s