Projekt „Dobry klimat dla powiatów” w powiecie buskim


Ekologia i ochrona środowiska stają się podstawowym działaniem w celu ochrony a zarazem poprawy  stanu środowiska naturalnego. Dbanie o przyrodę, edukowanie społeczeństwa w tematyce ochrony klimatu stały się priorytetem władz samorządowych wielu polskich powiatów. Również powiat buski wspiera środowisko naturalne poprzez włączenie się do projektu „Dobry klimat dla powiatów”. Projekt ten jest działaniem na skalę ogólnopolską, a realizowany jest przez Fundację Instytut na Rzecz Ekorozwoju,  Związek Powiatów Polskich oraz Community Energy Plus ze środków programu LIFE+ oraz NFOŚiGW. Projekt  rozpoczął się 1 września 2010 roku i trwać będzie do końca sierpnia 2015 roku. Dotacja na realizację projektu została przyznana ze środków LIFE+ w wysokości 901 685 euro (co stanowi 50 % wartości projektu) oraz ze środków NFOŚiGW – 811 438 (45%), natomiast pozostałe środki w kwocie 90 248 euro zapewniają partnerzy projektu (5%).

Głównym celem projektu jest zaangażowanie samorządów do realizacji zadań mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a także działania służące lepszej adaptacji do zmian klimatu. Ważne jest również pobudzanie lokalnych społeczności poprzez inicjatywy i inwestycje skierowane na ochronę klimatu oraz na adaptację do jego postępujących zmian. Równie istotne obok podejmowania przez powiaty działań na rzecz ochrony klimatu globalnego, jest jednoczesne poszukiwanie rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju lokalnej gospodarki oraz obniżenia kosztów funkcjonowania poszczególnych jednostek samorządu.

Ogólnopolskim Koordynatorem projektu jest Wojciech Szymalski, natomiast w celu realizacji poszczególnych zadań na szczeblu samorządowym powołani zostali Lokalni Inicjatorzy Społeczeństwa Obywatelskiego (LISO). W powiecie buskim odpowiedzialna za projekt jest Patrycja Majcher .

W ramach projektu została stworzona sieć 110 LISO. Ich zadaniem będzie zbieranie informacji z regionów na temat ochrony klimatu oraz adaptacji do jego zmian, a także animowanie lokalnych działań projektu, np.: debat lokalnych. Ponadto oferowane im będzie wsparcie merytoryczne w postaci sieci edukacyjno – społecznościowej.

Więcej informacji dotyczących projektu można znaleźć na stronie http://www.chronmyklimat.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s